EUR/PLN będzie stabilizować się

  • PAP
opublikowano: 24-01-2020, 16:01

Kurs EUR/PLN będzie utrzymywać się w najbliższym czasie w pobliżu 4,25 – uważają ekonomiści. Ich zdaniem, na rynku polskiego długu skarbowego dojdzie do delikatnych spadków rentowności – w kierunku 2,20 proc. dla dziesięciolatek.

„Widzimy dzisiaj wyraźne osłabienie złotego wobec euro. Wiele wskazuje na to, że uwidoczniły się napięcia w relacjach polsko-unijnych, co przeważyło, mimo niezłych odczytów PMI ze strefy euro i wzrostów na rynkach akcji” - powiedziała PAP Biznes główna ekonomistka Banku Pocztowego, Monika Kurtek.

„Sądzę, że w najbliższym czasie EUR/PLN będzie utrzymywać się w pobliżu poziomu 4,25” – dodała.

W piątek na konferencji prasowej w Brukseli rzecznik Komisji Europejskiej Christian Wigand powiedział, że KE jest bardzo zaniepokojona ostateczną decyzją Sejmu w sprawie ustaw sądowych i sytuacją w Polsce dotyczącą praworządności.

IHS Markit opublikował w piątek styczniowe odczyty wskaźnika PMI dla strefy euro, w tym głównych jej gospodarek (m. in. Niemcy).

Przemysłowy PMI dla strefy euro wyniósł 47,8 pkt. w styczniu wobec 46,3 pkt. za grudzień, a usługowy PMI 52,2 pkt. wobec 52,8 pkt. w poprzednim miesiącu.

Przemysłowy PMI dla Niemiec wyniósł 45,2 pkt. w styczniu wobec 43,7 pkt. za grudzień, natomiast usługowy 54,2 pkt. wobec 52,9 pkt.

Zdaniem ekonomistki banku, można się spodziewać, że kurs EUR/USD, wyniesie w najbliższym czasie 1,1000-1,1050, na co wpływ mogą mieć m. in. zbliżający się brexit i obawy inwestorów, związane z rozprzestrzenianiem się koronowirusa z Wuhan.

RYNEK DŁUGU

Podczas piątkowych notowań na krajowym rynku długu skarbowego miały miejsce spadki rentowności – najsilniejsze (prawie 3 pb – w porównaniu z czwartkowym zamknięciem) na środku krzywej.

„Sądzę, że będziemy podążać za rynkami bazowymi. Wiele będzie zależeć od informacji z Chin na temat epidemii oraz jak silna okaże się awersja inwestorów do ryzyka” – powiedziała PAP Biznes główna ekonomistka Banku Pocztowego, Monika Kurtek.

W jej ocenie, w najbliższej perspektywie, można zakładać delikatne spadki rentowności polskiego długu skarbowego – w kierunku 2,20 proc. w segmencie 10-letnich SPW i do ok. 1,45-1,46 proc. w przypadku obligacji dwuletnich.

Ministerstwo Finansów podało w piątek, że sprzedało obligacje OK0722, PS1024, WZ0525, DS1029, WZ1129, WS0447 za łącznie 6 mld zł, przy popycie 10,155 mld zł.

Na rynkach bazowych rentowność amerykańskich 10-letnich obligacji wynosi 1,719 proc., a niemieckich -0,310 proc.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy