EUR/USD powyżej 1,31 dolara

DM XTB
18-03-2009, 14:22

Dolar osłabił się w relacji do euro po  publikacji lutowych danych o inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych oraz raportu o  amerykańskim deficycie na rachunku obrotów bieżących w IV kwartale. O godzinie 13:45 kurs EUR/USD testował poziom 1,3121 dolara, wobec 1,3076 tuż przed publikacją.

W lutym inflacja CPI wzrosła w USA o 0,4 proc. w relacji miesięcznej, a inflacja bazowa CPI była wyższa o 0,2 proc. W obu przypadkach były to odczyty nieco wyższe od prognoz, które wynosiły odpowiednio 0,3 proc. i 0,1 proc.

Niższy od prognoz okazał się natomiast deficyt na rachunku obrotów. W IV kwartale sięgnął on 132,8 mld USD, wobec prognozowanych 138 mld USD deficytu i wobec 181,3 mld USD deficytu (po korekcie) w III kwartale.

Opublikowane dane są tylko zwykłym pretekstem do kontynuacji umocnienia euro do dolara, niż faktycznym powodem. Odchylenia od prognoz nie były bowiem na tyle znaczące, żeby tymi raportami nadmiernie się ekscytować.

Sytuacja na wykresie EUR/USD od kilku dni systematycznie się poprawia. Nie sposób nie zauważyć pewnej korelacji tej pary z Wall Street. W obu przypadkach ostatnie wzrosty sugerują, że ruch do góry może być czymś więcej niż tylko zwykłym odbiciem. Może być początkiem silniejszego, przynajmniej 2-3 miesięcznego impulsu wzrostowego. W przypadku indeksu S&P500 taki impuls mógłby latem wywindować go nawet do poziomu 1000 pkt., natomiast w przypadku EUR/USD nie byłoby niczym zaskakującym, gdyby kurs wspiął się wyraźnie powyżej 1,40 dolara.

Marcin R. Kiepas
marcin.kiepas@xtb.pl
X-Trade Brokers DM S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DM XTB

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / EUR/USD powyżej 1,31 dolara