Euro pod presją sprzedaży

Mariusz Potaczała
30-10-2000, 00:00

Euro pod presją sprzedaży

Ostatni tydzień rozczarował tych, którzy liczyli na odwrócenie złej passy euro. Oczekiwania, że banki centralne pomogą tracącej na wartości walucie, nie spełniły się.

UCZESTNICY rynku walutowego wiązali nadzieje ze spotkaniem państw G20, w którym wzięli udział ministrowie finansów i przedstawiciel banków centralnych. Chociaż tematem oficjalnych rozmów były perspektywy globalnej gospodarki i stabilność międzynarodowego systemu finansowego, liczono, że euro także znajdzie się na wokandzie. Grono uczestników okazało się jednak zbyt szerokie, by można było poświęcić więcej czasu problemom tracącej na wartości europejskiej walucie. Stąd rozczarowanie uczestników rynku walutowego, którzy w czwartek sprowadzili kurs euro do najniższych poziomów w historii — 0,8228 do dolara i 88,93 do jena.

POD KONIEC tygodnia kurs lekko zyskał na wartości, jednak wzrost miał raczej charakter korekty po spadkach. Do obaw o interwencję przyłączył się popyt na euro kupowane za funta, zgłaszany przez firmy finalizujące transakcje na rynku fuzji i wykupów.

Silną korelację z euro wykazały pozostałe waluty europejskie. USD/CHF wzrósł w czwartek do 14-letniego maksimum 1,8300, GBP/USD testował 1,4200.

Sporo uwagi przyciągnęła manifestacja Iraku, który zażądał, by za eksportowaną ropę otrzymywać płatności w euro. Euro zaczęło na fali tych pogłosek zyskiwać na wartości, teoretycznie inni eksporterzy mogliby pójść śladem Iraku, co zmniejszyłoby rolę dolara jako międzynarodowego środka płatniczego. W praktyce ryzyko takie jest niewielkie, gdyż decyzja Iraku ma podłoże czysto polityczne.

PODOBNIE pozytywny wpływ na europejską walutę miały pogłoski o przejściu na wcześniejszą emeryturę Alana Greenspana, szefa Fed.

W nadchodzącym tygodniu będziemy czekać na publikację danych z amerykańskiego rynku pracy, które rzucą więcej światła na przyszły kurs polityki monetarnej. Obraz rynku mimo kolejnych spadków kursu nie ulega zmianie. Euro będzie nadal pod presją sprzedaży, i tylko kolejna interwencja może powstrzymać dalsze spadki. Oczekujemy przebicia poziomu EUR/USD 0,8200.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Potaczała

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Euro pod presją sprzedaży