Euro straci do dolara

Rafał Benecki
opublikowano: 06-06-2012, 00:00

WALUTY

Spadający kurs EUR/USD i jego duża zmienność popchnęły notowania EUR/PLN do poziomu 4,43 zł pod koniec ubiegłego tygodnia. Poziom ten nie został przełamany głównie za sprawą odbicia kursu EUR/USD, który wytracił pęd spadkowy po zaskakująco słabych danych z USA. Mocne wyprzedanie euro oraz odnowione nadzieje na tzw. QE3 w USA przyczyniły się do konsolidacji, naszym zdaniem raczej nietrwałej. Powrót do spadków euro będzie napędzany wciąż dużymi problemami w Europie oraz oczekiwaniem rynku, że tym razem również Europejski Bank Centralny zdecyduje się na podobny ruch jak Fed i Bank Anglii w 2008/09 r., tj. osłabienia własnej waluty.

Spodziewamy się, że kurs euro do dolara do końcaII kw. spadnie do 1,2, a do końca III kw. do 1,15, co będzie negatywnie oddziaływać na złotego. W bazowym scenariuszu Grecja powinna pozostać w strefie euro, a przesilenie po wyborach w tym kraju jak i dalsze „przypieranie do muru” Hiszpanii może się zakończyć uruchomieniem agresywnej interwencji ze strony EBC i rządów strefy euro. QE, LTRO oraz jakaś forma wspólnego funduszu dokapitalizowującego pomogą rządom i bankom strefy euro, a w ślad za tym również rynkom ryzykownych aktywów i złotemu, ale niekoniecznie muszą pomóc notowaniom EUR/USD. W scenariuszu wypchnięcia Grecji ze strefy euro będzie znacznie słabsze do dolara i w ślad za tym złoty może być tak słaby jak na przełomie 2008 i 2009 r.

Rafał Benecki, ING Bank

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rafał Benecki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy