Euro umocni się o ponad 10 proc.

Dzięki załagodzeniu napięć handlowych na koniec przyszłego roku notowania euro sięgną 1,30 USD, zapowiada Philip Shaw z towarzystwa Investec.

Zobacz więcej

Moneta euro. Fot. Bloomberg

W ciągu ostatnich trzech miesięcy euro osłabiło się do dolara o 5,2 proc., czemu towarzyszyła wyprzedaż walut i akcji z gospodarek rozwijających się, w tym Polski. Fakt, że inwestorzy uciekają do bezpieczeństwa, jakie dają im dolar oraz obligacje USA, wynika z zaniepokojenia perspektywami globalnego wzrostu, związanego z groźbą zaostrzenia wojny na cła, tłumaczy Philip Shaw, główny ekonomista Investec. Jednak według niego scenariuszem bazowym jest to, że w amerykańskiej administracji zwycięży bardziej pragmatyczny plan postępowania wobec Pekinu, nie dojdzie do znacznej eskalacji napięć, a globalny wzrost gospodarczy pozostanie stabilny.

- Globalny wzrost nie sięgnie w tym roku 4 proc., ale prawdopodobnie zbliży się do tej wartości. Dlatego zgodnie z zapowiedziami EBC powinien przed końcem roku zaprzestać skupu aktywów, a po kilku miesiącach przeprowadzić pierwszą podwyżkę stóp procentowych – powiedział Philip Shaw w wywiadzie na antenie telewizji Bloomberg.

Taki korzystny dla globalnej gospodarki scenariusz powinien także wywrzeć presję na osłabienie dolara za sprawą mniejszego popytu na amerykańskie obligacje skarbowe, najważniejszą bezpieczną lokatę na świecie. W rezultacie według specjalisty kurs euro powinien przed końcem tego roku sięgnąć 1,22 USD, na koniec 2019 r. 1,30 USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu