„Euro upadnie najpóźniej za 5 lat”

Wspólna waluta przetrwa jeszcze od roku do najwyżej pięciu lat, prognozuje Jim Mellon, jeden z niewielu inwestorów, którzy poparli wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Zobacz więcej

Moneta euro. Fot. Bloomberg

Euro padnie ofiarą wzbierającej w Europie fali sprzeciwu wobec elit, zapowiedział w rozmowie z Bloombergiem Jim Mellon, prezes brytyjskiej firmy inwestycyjnej Burnbrae Group. Według inwestora notowania wspólnej waluty spadną w przyszłym roku poniżej parytetu z dolarem, jednak obecnie nie inwestuje on pod pogłębienie jej przeceny ze względu na możliwość krótkoterminowego odbicia. Zamiast tego specjalista obstawia zniżki notowań obligacji skarbowych rządów strefy euro, a zwłaszcza Włoch, tym bardziej, że w tym kraju zbliża się referendum konstytucyjne.

- Od początku roku sprzedawałem znaczące ilości obligacji skarbowych z wielu krajów, a moim faworytem do krótkich pozycji były obligacje Włoch. Wszyscy inwestujący na tym popapranym rynku obligacji powinni zdawać sobie sprawę z ryzyka wzrostu stóp procentowych. Jeśli kupuje się papiery o zerowej rentowności z długim terminem zapadalności, to podkłada się głowę pod topór – zauważał Jim Mellon.

Prezes Burnbrae Group, który jako jeden z niewielu przedstawicieli brytyjskiej branży finansowej publicznie poprał brexit, zadeklarował, że od początku roku zarobił 25 proc., a pierwsza sesja po brytyjskim referendum była dla niego „dobra”. Przed referendum specjalista trafnie zapowiadał, że w przypadku zwycięstwa zwolenników brexitu funt osłabi się do 1,32 USD, jednak teraz według niego przed brytyjską walutą rysują się dobre perspektywy.

- Należy zawierać pozycje w obie strony, nie można cały czas grać na zniżki, po jakimś czasie trzeba zacząć kupować – powiedział Jim Mellon.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu