Euro w odwrocie, dolarowi pomaga Fed i EBC

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 22-11-2005, 11:43

Euro słabnie we wtorek wobec dolara, któremu pomogły wcześniejsze wypowiedzi, zarówno przedstawiciela Fed, jak i EBC - podają dealerzy.

Euro słabnie we wtorek wobec dolara, któremu pomogły wcześniejsze wypowiedzi, zarówno przedstawiciela Fed, jak i EBC - podają dealerzy.

W poniedziałek szef Europejskiego Banku Centralnego Jean-Claude Trichet powtórzył wprawdzie, że bank gotów jest podwyższyć podstawowe stopy procentowe, ale i szybko ostudził nadzieje na większe podwyżki, stwierdzając, że trudno jednak spodziewać się całej serii podwyżek.

Na dodatek prezes Fed z Chicago Michael Moskow ocenił, że w USA mogą być konieczne następne podwyżki kosztów kredytów po już dwunastu takich akcjach od czerwca 2004 r.

Moskow powiedział w poniedziałek w Nowym Jorku, że gdy stopa funduszy federalnych w USA jest na poziomie, który ani nie pobudza, ani nie hamuje wzrostu gospodarczego, czyli neutralnym, to niezbędne mogą okazać się dalsze wzrosty stóp.

"Sentyment do kupowania euro spada po takich komentarzach Moskowa i sceptycyźmie Tricheta" - powiedział Minoru Shioiri z Mitsubishi UFJ Securities Co. w Tokio.

Euro, które umocniło się w poniedziałek nawet do 1,1838 USD, we wtorek spadło poniżej 1,17 USD - do 1,1688.

EBC nie podwyższał stóp procentowych od pięciu lat, podczas gdy amerykańska Rezerwa Federalna podniosła koszty kredytów w USA już 12 razy od czerwca 2004 r.

Główna stopa proc. w eurolandzie wynosi 2,0 proc., a amerykańska benchmarkowa stopa funduszy federalnych to już 4,0 proc.

Najbliższe posiedzenie EBC zaplanowano na 1 grudnia, a Fed - na 13-ego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane