Euro zmierza w stronę 1,30 USD

Analitycy weryfikują prognozy kursów najważniejszych walut. Na wydłużenie obecnej fali umocnienia euro do dolara wskazuje analiza techniczna.

Od początku roku euro zyskało do dolara 3,7 proc., powiększając umocnienie za ostatnie 12 miesięcy do 15,6 proc. Aby nadążyć za bardziej dynamiczną od oczekiwań przeceną dolara, stratedzy banku Goldman Sachs podnieśli kurs docelowy euro do 1,30 USD (cel na 2019 r. kurs osiągnął już pod koniec stycznia).

Nie uległ zmianie główny czynnik przemawiający za osłabianiem się dolara — to równomierne w skali świata globalne ożywienie gospodarcze. Jednocześnie wspólna waluta ma wsparcie ze względu na dobrą sytuację gospodarczą strefy euro, ostrożne działania Europejskiego Banku Centralnego zmierzające do zakończenia programu skupu aktywów oraz potencjał do zwiększania udziału euro w aktywach rezerwowych.

„Dolar prawdopodobnie nie będzie tracił tak mocno, jak w styczniu, ale oczekujemy utrzymania tendencji spadkowej” — napisali specjaliści, według których w 2020 r. notowania euro osiągną 1,40 USD. Ich zdaniem, potencjał umocnienia wobec dolara mają także waluty gospodarek emerging markets, a w ciągu 12 miesięcy wynosi on 5 proc. (notowania większości głównych walut powinny wobec dolara pozostać stabilne).

Wcześniej kontynuację słabości amerykańskiej waluty zapowiadało towarzystwo Pimco. Ze względu na rosnący deficyt handlowy administracja w Waszyngtonie preferuje słabego dolara, a partnerzy Stanów Zjednoczonych nie protestują z obawy, że zwiększy to ryzyko amerykańskiego protekcjonizmu. Zwyżki notowań EUR/USD spodziewają się także ekonomiści Raiffeisen Polbanku.

„Sięgnięcia bariery 1,25 spodziewaliśmy się w drugiej połowie roku. Zrewidowaliśmy jednak naszą oczekiwaną ścieżkę dla EUR/USD na kolejne miesiące. Oczekujemy obecnie wzrostu pary do 1,30 na koniec roku, wobec poprzedniej prognozy 1,24. Nie zakładamy natomiast kontynuacji równie silnych zwyżek w najbliższych miesiącach i na koniec czerwca oczekujemy poziomów bliższych 1,26” — wynika z raportu, opublikowanego w poniedziałek.

Zmiana prognoz kluczowej pary przekłada się na zmianę założeń, dotyczących kursu USD/PLN. „Prognozujemy pogłębienie spadków w kierunku 3,20 zł w dalszej części roku. W perspektywie najbliższych dni natomiast oczekujemy utrzymania pary na niskich poziomach, choć raczej powyżej 3,30 zł, z uwagi na szkodzące złotemu gorsze nastroje na rynkach globalnych” — dodano.

Za kontynuacją przeceny dolara, jednak głównie w krótkim terminie, przemawia też analiza techniczna. Kurs euro do dolara zmierza do górnego ograniczenia kanału budowanego od 2007 r. Osiągnięcie tego oporu, czego przy zachowaniu dotychczasowej dynamiki ruchu należałoby się spodziewać być może nawet jeszcze w lutym, będzie oznaczać dojście notowań euro do pułapu 1,29 USD. Późniejsza ścieżka pary jest w tym momencie mniej klarowna. Wszystko dlatego, że będzie ona uzależniona od zachowania notowań przy pułapie 1,29 USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu