Eurocash ma niższy zysk przez detal

opublikowano: 09-11-2018, 08:26

Największy dystrybutor spożywczy w Polsce zwiększył przychody, ale na poziomie EBITDA zysk był mniejszy niż przed rokiem i niższy od oczekiwań.

Dołączenie detalu do hurtu kosztuje. Eurocash, największy dystrybutor spożywczy w Polsce, w ciągu pierwszych trzech kwartałów poprawił wyniki segmentu hurtowego - jego sprzedaż wzrosła w tym czasie o 6 proc., do 13,4 mld zł, a wynik EBITDA skoczył o 22 proc., do 291 mln zł.

- Sklepy małoformatowe, które są głównymi klientami grupy Eurocash, radzą sobie w tym roku lepiej niż średnio cała branża FMCG. Łączna sprzedaż tzw. małego formatu w ciągu dziewięciu miesięcy 2018 r. wzrosła o 6,3 proc. rok do roku. W podobnym tempie urosła sprzedaż naszego segmentu hurtowego. Wzrost sprzedaży w hurcie idzie w parze z dalszą poprawą efektywności, co przełożyło się na 22-procentowy wzrost EBITDA w tym segmencie – mówi Jacek Owczarek, członek zarządu i dyrektor finansowy Eurocashu.

W tym czasie segment detaliczny, rozwijany dzięki akwizycjom (kupiono m.in. sieci Eko i Mila) zwiększył sprzedaż do ponad 3 mld zł, ale jego wynik EBITDA skurczył się o 40 proc. rok do roku, do 63 mln zł.

- Bieżący i przyszły rok będą pod znakiem integracji przejętych podmiotów. Obok rebrandingu, któremu towarzyszy remodeling i renowacja placówek, integrujemy m.in. logistykę, administrację, działalność operacyjną, politykę cenową czy asortymentową. Koszty integracji w naturalny sposób obciążają bieżącą rentowność segmentu detalicznego, ale są niezbędne, by docelowo osiągnąć efektywność w całej sieci podobną do tej, jaką osiągają sklepy Delikatesy Centrum - mówi Jacek Owczarek.

W samym trzecim kwartale Eurocash miał 6,256 mld zł przychodów, o 1,1 proc. więcej niż przed rokiem i o 0,4 proc. więcej od oczekiwań analityków, ankietowanych przez PAP. Na poziomie EBITDA od lipca do września zysk wyniósł 105,1 mln zł i był o 6,4 proc. niższy od oczekiwań. Niższy od oczekiwań był również zysk operacyjny oraz zysk netto.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu