Eurocash uważa, że padł ofiarą wyłudzaczy VAT

opublikowano: 25-08-2017, 07:54
aktualizacja: 25-08-2017, 08:09

Eurocash stwierdził nieprawidłowości w rozliczaniu VAT, które mogą skutkować koniecznością zwrotu skarbowi państwa 121,45 mln zł.

 Spółka podała, że 23 sierpnia 2017 r. zakończyła obszerne i szczegółowe badanie rozliczeń VAT przez Eurocash w latach 2013 - 2017.

Luis Amaral
Zobacz więcej

Luis Amaral Forum

"Przeprowadzona przez Zarząd analiza jego wyników wskazuje na to, iż Eurocash była wykorzystywana w mechanizmie wyłudzania VAT przez grupę podmiotów zewnętrznych w transakcjach dotyczących wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. W związku z powyższym Eurocash może być zobowiązany do zwrotu Skarbowi Państwa podatku VAT. Zgodnie z szacunkiem Zarządu kwota zwrotu może wynieść 121 450 511 PLN. Kwota ta została skorygowana in minus o nadpłatę podatku CIT powstałą po stronie Spółki w związku z wykazaniem przychodu ze sprzedaży w części, która odpowiada 23% podatkowi VAT, a zatem nie stanowi faktycznego przysporzenia (przychodu) Spółki" - podał Eurocash.

Spółka uiściła już na rachunek Wielkopolskiego US kwotę 95,7 mln zł tytułem zabezpieczenia zapłaty ewentualnego zobowiązania w podatku VAT.

"W ocenie Zarządu ostateczna wysokość zobowiązania w podatku VAT może różnić się od kwoty wpłaconej przez Eurocash tytułem zabezpieczenia zapłaty ewentualnego zobowiązania w podatku VAT po przeprowadzeniu przez organ podatkowy szczegółowej analizy zgromadzonej przez Spółkę dokumentacji, procedur stosowanych przez Eurocash i wyjaśnień Spółki" - dodano. 

Negatywny wpływ na wyniki netto za 2017 r. oszacowano na 114,4 mln zł (0,82 zł na akcję), a na skonsolidowany dług neto 95,7 mlnzł. 

"Jednocześnie Zarząd Spółki podkreśla, że zapłata zobowiązania nie będzie mieć wpływu na politykę dywidendową Spółki, realizowaną również w poprzednich latach" - dodano..

Grupa Eurocash kontynuuje badanie rozliczeń VAT przez spółki z Grupy Eurocash gdyż istnieje podejrzenie, że ewentualne nieprawidłowości mogą występować również w innych spółkach z Grupy. Biorąc pod uwagę obroty pozostałych spółek z Grupy, realizowane na transakcjach dotyczących wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, ryzyka związane z takimi ewentualnymi nieprawidłowościami są niematerialne - zaznaczono.

Eurocash, jako pokrzywdzony, złożył w Prokuraturze Regionalnej w Poznaniu zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa (w szczególności, oszustwa).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu