Eurocash przejął Tradis

MZAT
opublikowano: 21-12-2011, 12:11

Eurocash zawarł z Emperią ugodę i za 1,1 mld zł przejął od holdingu Grupę Tradis. Transakcja została już opłacona i rozliczona.

Eurocash  zapłacił za Tradis 1,096 mld zł. Na mocy podpisanej rok temu umowy cena bazowa za dystrybucyjne ramię Emperii określona została na 926 mln zł  - a spółki miały dogadać się co do wysokości korekt, związanych m.in. z wartością nieruchomości.

- Szacowaliśmy korekty na 100-300 mln zł.  Finalne warunki transakcji odpowiadają założeniom przyjętym rok temu – mówi Luis Amaral.

Zobacz więcej

Luis Amaral, prezes Eurocash

Od tego czasu jednak wiele się wydarzyło - spółki długo czekały na zgodę UOKiK i nie mogły dojść do porozumienia co do aktualizacji wyceny (Eurocash twierdził, że Emperia chciała tego dokonać samodzielnie, bez audytora zewnętrznego). W sierpniu prezes Emperii Artur Kawa ogłosił, że umowa inwestycyjna nie obowiążuje (z racji przekroczenia terminu płatności), a Eurocash dodatkowo musi zapłacić 200 mln zł odszkodowania. Od tego czasu między spółkami trwały przepychanki - tak w prasie, jak i w sądzie arbitrażowym.

Dzięki połączeniu powstał największy w Polsce dystrybutor markowych artykułów spożywczych – partner niezależnych sklepów detalicznych.

- Sfinalizowaliśmy to, co konsekwentnie zapowiadaliśmy i do czego dążyliśmy. W dwa miesiące od pozytywnej decyzji UOKiK przejęliśmy Grupę Tradis, stając się największym w Polsce dystrybutorem markowych artykułów spożywczych. Finalne warunki transakcji odpowiadają założeniom przyjętym rok temu w umowie inwestycyjnej – mówi Luis Amaral, Prezes Eurocash.


- Warunki, które osiągnęliśmy w ugodzie są zgodne z naszymi oczekiwaniami i atrakcyjne dla akcjonariuszy, klientów oraz partnerów Grupy Handlowej Emperia. Eurocash wykazał dużo elastyczności, dlatego dzisiejsza  ugoda była możliwa – mówi Artur Kawa, prezes zarządu Emperia Holding.

Na podstawie umowy inwestycyjnej Eurocash przejął akcje spółek prowadzących działalność hurtowej dystrybucji artykułów spożywczych oraz posiadających nieruchomości związane z działalnością dystrybucyjną, jak również zarządzających sieciami franczyzowymi i partnerskimi (w tym Tradis, DEF, Ambra, Detal Koncept, Euro Sklep, Partnerski Serwis Detaliczny, Lewiatan Holding). Grupa Tradis prowadzi obecnie 7 centrów dystrybucyjnych, 57 hurtowni oraz sieci franczyzowe, w których skupionych jest ok. 4500 niezależnych sklepów. Wyniki finansowe Grupy Tradis będą konsolidowane z Grupą Eurocash od 1 stycznia 2012 r.

Transakcja została opłacona przez Eurocash gotówką, niemal w całości z kredytu udzielonego przez konsorcjum banków ING Bank Śląski oraz BZ WBK. Cena zakupu jest ostateczna.

W oparciu o umowę inwestycyjną, Grupa Eurocash będzie zaopatrywać sieć Stokrotka przez okres co najmniej 18 miesięcy.

Podpisane dziś dokumenty założyły również zakończenie postępowania arbitrażowego, dotyczącego przejęcia Grupy Tradis.

Dzięki połączeniu obu firm, na rynku dystrybucji żywności powstał podmiot o przychodach na poziomie ok. 14 mld zł (bazując na wynikach pro-forma 2010 r.), prowadzący sieci franczyzowe dla ok. 9 tys. sklepów detalicznych. – Połączenie daje nam większą skalę działania i obniża nasze koszty. A dzięki temu nasi klienci będą bardziej konkurencyjni, w walce jaką toczą z sieciami hipermarketów i dyskontów – mówi Luis Amaral.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MZAT

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Eurocash przejął Tradis