Euroclear Bank przenosi miejsca pracy do Krakowa

PAP
opublikowano: 22-05-2013, 13:56

Euroclear Bank, belgijska instytucja finansowa zajmująca się obsługą transakcji na rynkach kapitałowych, przeniesie w ciągu najbliższych pięciu lat ok. 500 miejsc pracy z Brukseli do oddziału w Krakowie. Oddział będzie największą placówką firmy poza centralą w Belgii.

"Kraków będzie drugim co do wielkości oddziałem naszej firmy. Zatrudnieni tu pracownicy będą się zajmować przede wszystkim międzynarodowymi operacjami finansowymi i ich rozliczaniem" - poinformował w środę Geert Desmedt, dyrektor generalny krakowskiego oddziału Euroclear Bank.

Dodał, że decyzja o przeniesieniu około 500 miejsc pracy z Brukseli do Krakowa wynikała z konieczności znalezienia mniej kosztochłonnej lokalizacji oraz trudności w szybkim pozyskiwaniu odpowiedniej klasy specjalistów na brukselskim rynku pracy.

Jak podkreślił, osoby zatrudnione w krakowskim oddziale będą wykonywać dokładnie te same operacje, co ich koledzy w centrali w Belgii. Będą oni pracować na zasadzie tzw. podwójnego biura, co oznacza, że jedna z placówek może przejąć obowiązki drugiej, gdyby ta miała przestój w działalności.

„Decyzja o przeniesieniu stanowisk pracy z Brukseli do Krakowa to oczywiście nie jest dobra wiadomość dla Brukseli, ale będziemy starać się tak rozłożyć ten proces, aby nie niósł ze sobą zwolnień grupowych i negatywnych skutków społecznych w Belgii” - zapowiedział Desmedt.

Według niego cały proces potrwa pięć lat i będzie dotyczył po około 100 pracowników rocznie. Przedstawiciele banku liczą, że dzięki rozłożeniu operacji w czasie, uda się ją przeprowadzić zgodnie z naturalną fluktuacją pracowników na rynku pracy.

Według Katarzyny Janikowskiej, dyrektor zasobów ludzkich krakowskiego oddziału Euroclear Bank, oddział ten zatrudnia już ponad 100 pracowników i co roku ich liczba będzie zwiększana o 80 – 100 nowych osób, aż do osiągnięcia poziomu około 500 zatrudnionych na koniec 2017 r.

Euroclear Bank jest międzynarodowym centralnym depozytem papierów wartościowych, obsługującym największe instytucje finansowe z 90 krajów świata. Przeprowadza transakcje na ponad 900 tysiącach instrumentów finansowych na 44 rynkach finansowych i w 53 walutach. W zeszłym roku w grupie Euroclear rozliczono płatności dotyczące papierów wartościowych o wartości 542 bln euro. Wartość przechowywanych aktywów klientów wynosiła 23 bln euro.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu