Eurofaktor oddalił upadłość

KSA
opublikowano: 05-11-2007, 00:00

Eurofaktor spłacił część obligacji i złożył wniosek o oddalenie ogłoszenia upadłości. Kurs wystrzelił.

Eurofaktor spłacił część obligacji i złożył wniosek o oddalenie ogłoszenia upadłości. Kurs wystrzelił.

W piątek na tle rynku zdecydowanie wyróżniał się Eurofaktor. Kurs spółki na zamknięciu sesji wyniósł 7,7 zł, po 43,4-procentowym wzroście. Euforię wśród giełdowych graczy wywołały informacje o tym, że faktoringowa spółka porozumiała się z obligatariuszami, którzy kupowali papiery za pośrednictwem Raiffeisen Bank Polska.

Jeden z obligatariuszy, któremu Eurofaktor jest winien 10 mln zł, zgodził się na przesunięcie terminu spłaty papierów na 30 sierpnia 2008 r. Ma też możliwość rolowania tego długu (zamiany obligacji na papiery nowej emisji). Giełdowa spółka poinformowała też, że spłaciła wszystkie pozostałe wymagalne zobowiązania na łączną kwotę blisko 14,5 mln zł.

Ponieważ Eurofaktor — jak informuje zarząd — nie posiada już wymagalnych zobowiązań, złożył do sądu wniosek o oddalenie ogłoszenia upadłości. Na razie nie jest jednak wyjaśniona kwestia obligacji wartych 21 mln zł, które sprzedawał PKO BP.

Spłatę większości obligacji umożliwiły Eurofaktorowi pożyczki. Spółka zależna Eurofaktor Cash Solution pożyczyła 3,5 mln zł, a 10 mln zł — zakład pracy chronionej Gremi (należy do Grzegorza Hajdarowicza). Zabezpieczeniem pożyczki jest m.in. gwarancja spółki Bonum, poprzez którą Eurofaktora kontrolował Henryk Herman. Sprzedał jednak swoje udziały bratu — prezesowi Eurofaktora, który z kolei zamierza większość z nich sprzedać Dorocie Hajdarowicz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KSA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy