Euromedic zostaje w rodzinie

  • Alina Treptow
opublikowano: 01-10-2014, 00:00

Sieć medyczną kupił… dotychczasowy mniejszościowy akcjonariusz — fundusz Ares.

Takiego finału sprzedaży Euromedica, sieci centrów radioterapii i diagnostyki obrazowej, nikt się nie spodziewał. Potencjalni inwestorzy finansowi ledwo co otrzymali memoranda informacyjne, a sieć już została sprzedana… dotychczasowemu akcjonariuszowi. Reuters poinformował wczoraj, że fundusz private equity Montagu sprzedał większościowy pakiet Euromedica funduszowi inwestującemu w medycynę — Ares Life Science, który dotychczas posiadał pakiet mniejszościowy. Nowy-stary inwestor ma obecnie 60 proc. akcji w globalnym koncernie. Kwota transakcji nie została ujawniona. Informację potwierdził wczoraj Wojciech Mizerka, członek zarządu polskiego biznesu Euromedica. Za Ares Life Science stoi rodzinna Bertarelli, znana w branży biotechnologicznej. Ares nie jest typowym funduszem, lecz działa w modelu znajdującym się pomiędzy inwestorem branżowym i finansowym — inwestuje długoterminowo, w sektorze ochrony zdrowia. Transakcja jest dla branży zaskoczeniem. Z wcześniejszych zapowiedzi wynikało, że Ares sprzedaje swój pakiet razem z Montagu. Obaj inwestorzy zresztą ze sobą współpracowali, a wyceny większościowego pakietu przekraczały 1 mld EUR.

WSPÓLNYMI SIŁAMI:
WSPÓLNYMI SIŁAMI:
Montagu, w którym szefem na nasz region jest Michał Chałaczkiewicz, z funduszem Ares miał bardzo dobre relacje. Dwa lata temu wykupili akcje, należące do Banku of America Merrill Lynch, i wspólnie przejęli kontrolę.
[FOT. WM]

Euromedic działa w 14 krajach i ma 300 mln EUR przychodów. W skład sieci wchodzi obecnie ok. 200 placówek. 60 proc. przychodów Euromedica pochodzi z szybko rosnących rynków Europy Środkowej i Wschodniej, 40 proc. z Zachodniej. Z jego usług korzysta rocznie ponad 4 mln pacjentów. Spółka działa w atrakcyjnym sektorze onkologicznym, w którym wydatki na diagnostykę obrazową rosną w tempie 14 proc. rocznie. Zdaniem Adama Rozwadowskiego, prezesa Enel-Medu, ruch starego-nowego inwestora, właśnie z uwagi na potencjał rynku, nie jest aż tak dużym zaskoczeniem. W Polsce, która ma istotny udział w biznesie grupy, sieć ma szansę urosnąć na pakiecie antykolejkowym.

— Limity w onkologii zostaną zniesione. Można więc się spodziewać, że przychody Euromedica urosną. Choć podejrzewam, że musiało to być uwzględnione w wycenie — mówi Adam Rozwadowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Alina Treptow

Polecane