Europa: giełdy czekają na wiadomości z USA

23-06-2003, 15:03

Na europejskich giełdach dominują w poniedziałek niewielkie zmiany cen. Większość głównych indeksów największych rynków akcji Starego Kontynentu spada o ułamek procenta.

Inwestorzy czekają na rozpoczęcie notować na giełdach w USA. Piątkowe zakończyły się bez wyraźnego wskazania kierunku, w którym pójdą w najbliższych dniach rynki. Wiadomo jednak, że duże znaczenie dla stanu nastrojów będzie miała środowa decyzja Fed w sprawie stóp procentowych. Większość analityków spodziewa się cięcia o 25 pb. Ważna będzie także wartość wskaźnika Conference Board, obrazującego stan nastrojów konsumentów. Poznamy go jednak dopiero jutro.

W poniedziałek największy wpływ na ruchy cen miały wiadomości dotyczące wyników spółek. Głośno zrobiło się o Heinekenie, który ostrzegł, że jego zysk w pierwszym półroczu nie wzrośnie jak zapowiadał jeszcze w lutym. Kurs holenderskiego producenta piwa zanotował największy od sześciu lat jednodniowy spadek. Na innych rynkach staniały papiery SABMiller i Carlsberga.

Na niemieckiej giełdzie spada cena papierów HVB. W poniedziałek należący do niego Bank Austria Creditanstalt poinformował o warunkach emisji 38 mln akcji. Ich cenę ustalono na 27-31 EUR. Wcześniej prezes niemieckiej spółki mówił, że będzie to 29-34 EUR.

Wyraźnie staniały akcje Munich Re. Według Financial Times Deutschland, największy na świecie reasekurator będzie musiał podnieść kapitał aby zrównoważyć swój bilans. Oznacza to konieczność emisji nowych akcji.

Po stronie wzrostów znalazł się EasyJet, największy niskotaryfowy przewoźnik lotniczy. Merrill Lynch podniósł rekomendację spółki twierdząc, że spadek jej wpływów z biletów będzie niższy w drugim półroczu niż oczekiwał.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Europa: giełdy czekają na wiadomości z USA