Europa: nastroje na giełdach znów się poprawiły

Marek Druś
opublikowano: 24-10-2002, 19:14

Europejskie giełdy odreagowały środową przecenę. W czwartek większość akcji znów mocno drożała. Największym popytem cieszyły się papiery spółek, które pokazały, że dzięki redukcji kosztów mogą wyraźnie poprawić swoje wyniki.

Najlepszym przykładem wspomnianego wyżej zjawiska jest KLM. Holenderskie linie lotnicze poinformowały o ponad trzykrotnym wzroście kwartalnego zysku. Stało się to możliwe dzięki wycofaniu się KLM z nierentownych tras oraz skierowaniu na mniej popularne połączenia mniejszych samolotów. Dzięki temu ostatniemu zabiegowi linie zmniejszyły koszty paliwa aż o 18 proc.

Poprawiła się zdecydowanie wycena papierów ABB, które na poprzednich sesjach rekordowo taniały po obniżeniu prognozy tegorocznych wyników spółki. Największy europejski koncern elektromaszynowy zapowiedział w czwartek sprzedaż swoich petrochemicznych aktywów, co ma pomóc poprawić jego kondycję finansową.

Poprawiły się nastroje wokół spółek sektora finansowego. Zdrożały papiery m.in. Deutsche Bank, który zapowiedział sprzedaż posiadanych akcji niemieckich spółek. W górę poszła cena papierów Aviva, największego brytyjskiego ubezpieczyciela. Spółka zapewniła, że nie planuje w najbliższym czasie emisji akcji. Podrożały również papiery Allianza, Prudential i BNP Paribas.

W pierwszej fazie notowań inwestorzy pozbywali się akcji spółek branży farmaceutycznej. Powodem były słabe wyniki kwartalne AstraZeneca. Papiery koncernu w pierwszej fazie czwartkowej sesji taniały. Jego zarząd podwyższył jednak prognozę tegorocznego zysku, na co rynek zareagował zwiększonym popytem na akcje, a to spowodowało wyraźny wzrost ich kursu na zamknięciu notowań. Spadkiem ceny zakończyły je jednak papiery GlaxoSmithKline.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Europa: nastroje na giełdach znów się poprawiły