Europa opodatkowuje służbowe auta

DI, DGP
opublikowano: 07-10-2009, 15:52

Resort finansów chce zmienić sposób rozliczenia prywatnego użytku służbowych aut. W innych państwach Europy używanie pojazdów firmowych jest opodatkowane.

Wysokość zagranicznych podatków z reguły uzależniona jest od wartości samochodu - czytamy w "Dzienniku Gazeta Prawna". Ministerstwo Finansów zaplanowało zmiany w zasadach określania przychodu z tytułu prywatnego używania samochodów służbowych. Resort chce, aby do przychodu pracownika dopisywać 0,5% wartości pojazdu używanego dla celów prywatnych. Jeśli firma nie wskaże pracownika, który jeździ autem służbowym prywatnie, to u pracodawcy powstanie przychód w wysokości 1% wartości auta.

Zdaniem ekspertów z Ernst & Young opodatkowanie prywatnego użytku samochodów nie jest niczym nowym w Europie. Inne kraje opodatkowują takie świadczenia ryczałtem i zazwyczaj podstawą opodatkowania jest wartość auta.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, DGP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Europa opodatkowuje służbowe auta