Europa płaci wyższe podatki

opublikowano: 30-04-2013, 00:00

W tym roku w całej Europie średnie obciążenie fiskalne wzrosło we wszystkich kategoriach

Jest kryzys? Pora podnieść podatki. Jak wynika z najnowszego raportu „Trendy podatkowe w Unii Europejskiej”, przygotowanego przez Eurostat i Dyrekcję Generalną ds. Podatków i Unii Celnej, w tym roku w całej Europie średnie obciążenie fiskalne wzrosło we wszystkich kategoriach: osoby fizyczne płacą państwu przeciętnie o 0,2 pkt proc., a przedsiębiorstwa — o 0,1 pkt proc. więcej niż rok wcześniej, podczas gdy średnia stawka VAT skoczyła o 0,3 pkt proc., do 21,3 proc. Na tym tle Polska wypada nieźle — płacimy wyraźnie niższy PIT i CIT niż średnia unijna.

None
None

Jednak tylko pięć krajów we wspólnocie europejskiej ma wyższą od nas stawkę podatku VAT. Reszta kontynentu jednak nas goni — w tym roku podwyżki VAT wprowadziło sześć państw unijnych, a na obniżkę zdecydowała się tylko Łotwa (z 22 do 21 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane