Europa: spółki naftowe i budowlane ciągną rynki w górę

Marek Druś
opublikowano: 27-08-2002, 13:09

Na europejskich giełdach rosną wartości głównych indeksów. Największym popytem cieszą się akcje spółek z branży naftowej i przedstawicieli sektora budowlanego.

Popyt na akcje m.in. Royal Dutch/Shell i BP, największych europejskich przedstawicieli sektora paliwowego rośnie dzięki zdecydowanej zwyżce cen ropy. Za tą ostatnią odpowiedzialny jest wiceprezydent USA Dick Cheney, który powiedział w poniedziałek, że nie można dopuścić do dalszego umacniania się reżimu Saddama Husseina.

Rośnie cena spółek z branży budowlanej. Niskie stopy procentowe i tańsze kredyty ożywiły tą część rynku. Drożeją akcje Lafarge, największego na świecie producenta materiałów budowlanych oraz Cie de Saint-Gobain, zajmującego się ich dystrybucją. W Londynie w górę poszły ceny Alfred McAlpine i Persimmon, który poinformował o wzroście półrocznego zysku o 60 proc.

Rekordowo rośnie cena papierów British Energy. Prasa spekuluje, że brytyjski rząd będzie ratował spółkę przed bankructwem po tym, gdy musiała ona zamknąć na czas niezbędnych napraw elektrownię jądrową.

Wzrósł kurs papierów JCDecaux, jednej z największych na świecie spółek świadczących usługi reklamy zewnętrznej. Wraz z Viacom zdobyła ona 20-letni kontrakt o wartości 150 mln EUR. Zleceniodawcą jest kanadyjskie Vancouver.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Europa: spółki naftowe i budowlane ciągną rynki w górę