Europa: tydzień na giełdach rozpoczął się od spadków

Marek Druś
29-04-2002, 18:30

Europejskie giełdy rozpoczęły tydzień od spadków. Po raz kolejny głównym ich sprawcą były spółki telekomunikacyjne i banki. Poprawiła się wycena spółek wydobywczych.

Notowania papierów spółek telekomunikacyjnych są coraz gorsze. Inwestorzy nie wierzą, że borykająca się z problemem zadłużenia oraz słabymi wynikami branża szybko odczuje skutki poprawy koniunktury gospodarczej. Potwierdzają to dane. W trakcie trzech ostatnich miesięcy prognozy zysków spółek branży zostały średnio obniżone o 30 proc. W poniedziałek ponownie spadały kursy Nokii, Ericssona i Alcatela.

Spadły ceny akcji banków. O pogorszeniu wyników informowały w poniedziałek ABN Amro i Santander. Staniały również papiery Deutsche Banku.

Tymczasem rynek coraz bardziej docenia udziały spółek wydobywczych. Inwestorzy są przekonani, że poprawie koniunktury gospodarczej towarzyszyć będzie wzrost popytu na metale. To z kolei oznacza poprawę wyników dostawców rud. Wyraźnie wzrosły w związku z tym kursy akcji trzech największych na świecie koncernów wydobywczych: BHP Biliton, Anglo American i Rio Tinto.

Wzrósł kurs akcji koncernu ABB, który zaczął sprzedawać obligacje zamienne, aby uniezależnić się od zadłużenia krótkoterminowego.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Europa: tydzień na giełdach rozpoczął się od spadków