Europejska gospodarka dwóch prędkości

  • Jacek Kowalczyk
opublikowano: 13-02-2014, 00:00

Kolejne dane makro pokazują, że koniunktura gospodarcza w Unii Europejskiej jest niepokojąco nierównomierna — w jednych krajach ożywienie jest bardzo wyraźne, inne nadal brodzą w kryzysie.

Tym razem widać to w danych o produkcji przemysłowej za grudzień. W Portugalii, Rumunii czy Czechach rośnie ona w tempie około 7 proc. rocznie, tymczasem np. na Malcie czy w Irlandii w analogicznym tempie spada. Na szczęście Polska należy raczej do pierwszego obozu — produkcja poszła w górę o 4,6 proc., co jest jednym z lepszych wyników w UE.

OKIEM EKSPERTA

Najwięksi się zrównują

RALPH SOLVEEN, ekonomista Commerzbanku

Rozbieżności we wzroście gospodarczym w poszczególnych krajach UE są od kilku kwartałów sporym problemem. Niektóre mocno odstają od unijnej średniej. Na szczęście wydaje się, że w ostatnich miesiącach nastąpiła choćby częściowa poprawa. Według naszych szacunków, w czwartym kwartale nieco zbliżyła się do siebie dynamika PKB największych gospodarek strefy euro. W Hiszpanii wzrost powinien wynieść 0,3 proc., w Niemczech 0,25 proc., we Francji 0,2 proc., a we Włoszech 0,1 proc. W całym Eurolandzie dynamika PKB wyniesie prawdopodobnie o 0,2 proc., co oznacza, że region ten jako całość w końcu wyszedł z recesji.

OKIEM EKSPERTA

Polska brnie do przodu

JAROSŁAW JANECKI, główny ekonomista Societe Generale w Polsce

Silnyrozdźwięk koniunktury gospodarczej strefy euro rodzi poważne problemy, np. dla Europejskiego Banku Centralnego, który musi wyważyć, czy powinien raczej stymulować słabsze gospodarki, czy zacieśniać politykę monetarną dla silniejszych. Na szczęście w Polsce nie mamy tego dylematu. Mamy własną politykę pieniężną, a nasza gospodarka ostatnio wyraźnie przyspieszyła i powinna dalej nieznacznie przyspieszać. W czwartym kwartale 2013 r. wzrost gospodarczy wyniósł prawdopodobnie 2,9 proc., a w 2014 r. powinien utrzymywać się powyżej 3 proc., a może nawet zbliżyć się do 4 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek kowalczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy