Europejski rynek akcji przerwał serię wzrostów

opublikowano: 05-10-2022, 18:36
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Paneuropejski Stoxx Europe 600 spadł w środę o 1,0 proc., przerywając serię trzech wzrostów z rzędu, podczas której zyskał ponad 5 proc.

Inwestorzy zdecydowali się realizować zyski po mocnych wzrostach cen na pierwszych sesjach czwartego kwartału. Negatywnie na nastroje wpłynął także spadek do 20-miesięcznego minimum wrześniowego wskaźnika aktywności gospodarki eurolandu. Rosły rentowności obligacji, w przypadku Włoch najmocniej od marca 2020 roku, bo Moody’s zasygnalizował możliwość obniżenia ratingu tego kraju.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Na zamknięciu środowej sesji spadała wartość aż 507 z 586 spółek wchodzących w skład Stoxx Europe 600. Podaż przeważała w 18 z 19 głównych segmentach indeksu. Najmocniej taniały spółki motoryzacyjne (-2,75 proc.), handlu detalicznego (-3,2 proc.) i nieruchomości (-4,2 proc.). Najmniej tracił segment ochrony zdrowia (-0,35 proc.), a jedynym z przewagą popytu był segment naftowy (0,6 proc.), co jest reakcją na ogłoszenie przez OPEC+ decyzji o największej redukcji wydobycia ropy od początku pandemii.

W Londynie FTSE100 kończył sesję zniżką o 0,5 proc. W Paryżu CAC40 stracił 0,9 proc. Staniały akcje 32 z 40 spółek z indeksu. We Frankfurcie DAX tąpnął o 1,2 proc. Najmocniej, o ponad 5 proc. spadły kursy spółek Siemens Energy, Continental i Zalando. Staniały 32 z 40 niemieckich blue chipów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane