Europejskie giełdy zakończyły tydzień spadkami

Marek Druś
21-09-2001, 19:00

Europejskie giełdy zakończyły ostatnią sesję tygodnia spadkami, do czego przyczyniła się nerwowa atmosfera wynikająca zarówno z oczekiwania na rozpoczęcie działań zbrojnych przez USA jak i ostatnich informacji o pogorszeniu rezultatów spółek.

W pogorszeniu nastrojów inwestorów miała udział wiadomość o szóstym w ciągu ostatnich siedmiu miesięcy spadku wskaźnika Ifo w Niemczech, odzwierciedlającego stan nastrojów menedżerów z 7 tys. ankietowanych firm. Badanie przeprowadzono jeszcze przed atakiem terrorystycznym w USA.

Najgorzej wypadła w piątek na europejskich rynkach branża chemiczna. W pogorszeniu nastrojów miała udział informacja o zapowiedzi pogorszenia kwartalnego wyniku amerykańskiego koncernu Dow Chemical. Indeks europejskich spółek branży spadł o 5 proc. Zniżki kursów notowały papiery m.in. koncernów Bayer i BASF.

Nadal tanieją udziały spółek paliwowych, które są wyprzedawane w obawie o pogorszenie wyników, wynikające z ostatnich spadków cen ropy na światowych rynkach. W dół poszła cena udziałów brytyjskiego Shell T&T i British Petroleum oraz francuskiego TotalFinaElf. W pogorszeniu notowań tego ostatniego miała także udział wiadomość o wybuchu w Tuluzie, w jednej ze spółek z nim powiązanych.

Nadal trwa wyprzedaż papierów spółek ubezpieczeniowych, które ostatnio podniosły szacunkowe kwoty wypłat, jakie będą musiały zrealizować w wyniku zamachu terrorystycznego w USA. Kolejne spadki wartości spotkały papiery spółek reasekuracyjnych Munich Re i Swiss Re oraz drugiego towarzystwa ubezpieczeniowego Europy, Allianza. Papiery tego ostatniego przewodziły zniżkom wśród spółek wchodzących w skład indeksu niemieckich blue chipów, Xetra DAX.

Pogorszenie nastrojów odbiło się na wycenie banków. Inwestorzy oczekują, że wkrótce mogą mieć one kłopoty w związku z pogorszeniem się sytuacji ich instytucjonalnych klientów. Spadła cena akcji m.in. Barclays, Commerzbanku i Societe Generale.

Odreagowanie przez inwestorów ostatnich spadków spowodowało wzrost kursu papierów linii lotniczych. W górę poszła cena udziałów największych spółek sektora, British Airways oraz Lufthansy.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Europejskie giełdy zakończyły tydzień spadkami