EURUSD w fazie korekty

  • Anna Wrzesińska
opublikowano: 11-02-2013, 10:54

Poniedziałkowa sesja może sprzyjać stabilizacji sytuacji na rynku walutowym. Kalendarz makroekonomiczny jest pusty. Na poniedziałek zaplanowane jedynie kilka wystąpień w związku z rozpoczynającym się spotkaniem Eurogrupy, na którym będą poruszane kwestie związane z pomocą finansową dla Cypru i Grecji.

Ponadto w wielu krajach Azji mamy dzisiaj święto (Japonia, Chiny, Korea Południowa).

Eurodolar kontynuował w piątek przecenę zapoczątkowaną podczas konferencji prasowej Mario Draghiego w minionym tygodniu. Tym samym obserwowany ruch spadkowy jest maksymalną korektą w całym impulsie wzrostowym kształtującym się od listopada 2012 roku.  Dodatkowo wsparciem dla USD okazał się niższy deficyt handlowy w grudniu niż oczekiwano. Głównym beneficjentem słabości euro pozostaje waluta amerykańska i japońska. Co więcej, do piątkowego umocnienia jena przyczyniły się słowa ministra finansów Japonii Taro Aso, który stwierdził, że ostatnie osłabienie japońskiej waluty było zbyt silne. Jak na razie jednak JPY broni najbliższych oporów, a do głębszej korekty silnego trendu spadkowego na jenie potrzebny by był silny impuls na przykład w postaci korekty na globalnych rynkach akcji.

Szef Rady Europejskiej poinformował w piątek, że liderzy UE osiągnęli porozumienie w sprawie budżetu na lata 2014-2020. Najistotniejszą kwestią pozostaje to, by przyjęte ustalenia zostały zatwierdzone przez Parlament Europejski. Uwaga rynków powinna się teraz przesuwać w stronę szczytu G20, który odbędzie się w dniach 15-16 lutego w Moskwie. Podczas tego spotkania będzie z pewnością poruszana kwestia tzw. globalnej wojny walutowej. Zgodnie z informacją podaną przez The Wall Street Journal ministrowie finansów z najbardziej uprzemysłowionych państw (G7)  rozważają wydanie wspólnego oświadczenie w tej kwestii.

Jeśli chodzi o najważniejsze dane w tym tygodniu, to przede wszystkim sprzedaż detaliczna, produkcja przemysłowa i indeks nastrojów Uniwersytetu Michigan z USA oraz wstępny odczyt  PKB za czwarty kwartał 2012 roku w strefie euro.  Najważniejsze publikacje z Japonii mamy natomiast pod koniec tego tygodnia. Bank Japonii podejmie decyzję o parametrach polityki pieniężnej, a także poznamy tempo wzrostu gospodarczego w ostatnim kwartale zeszłego roku w Kraju Kwitnącej Wiśni.

EURPLN
Dobre nastroje utrzymujące się na rynkach akcji, a także słabość euro sprzyjają spadkom na EURPLN. Para wybroniła silna strefę oporu w rejonie 4,2150-4,22 i powróciła do szerokiego zakresu wahań na wykresie dziennym. Przełamanie lokalnego dołka z dnia 4 lutego 2013 roku otworzy drogę do dalszego umocnienia PLN w okolice 4,1150-4,12 wyznaczone przez 61,8% zniesienie Fibo oraz 100-okresową średnią sesyjną w interwale dziennym. 

EURUSD
EURUSD wyhamował spadki w okolicy 1,3320. Tuż poniżej tego poziomu znajduje się istotne wsparcie geometryczne w postaci zniesienia 38,2% całości fali wzrostowej zapoczątkowanej w listopadzie minionego roku. Zejście poniżej poziomu 1,33 USD za euro nie będzie łatwe bez nowego impulsu. Tak więc dziś może obserwować odreagowanie ostatnich silnych spadków na eurodolarze. Najbliższy opór to okolice 1,3420-1,3430.

GBPUSD
GBPUSD pozostaje w trendzie spadkowym. Obecnie jesteśmy w trakcie kształtowania się piątej fali spadkowej, która powinna sprowadzić notowania funta w rejon 1,55 USD.  W środę Bank Anglii przedstawi swój kwartalny raport na temat inflacji, w którym najprawdopodobniej poinformuje o obniżeniu prognoz dla wzrostu gospodarczego, co może dodatkowo negatywnie wpływać na notowania brytyjskiej waluty.

USDJPY
USDJPY powrócił do wzrostów na początku tego tygodnia. Para wybroniła silne wsparcie w postaci linii tenkan na wykresie dziennym, co sprzyja odreagowaniu na jenie.  Co więcej, pozytywne nastroje utrzymujące się na światowych rynkach akcji powinny ograniczać ewentualne umocnienie japońskiej waluty. Silny trend wzrostowy na USDJPY będzie zachęcał do wznawiania długich pozycji w tej parze.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Wrzesińska, dm idmsa

Polecane