Expander: Duża porcja danych gospodarczych

Krzysztof Stępień
opublikowano: 01-07-2009, 12:08

Szóstą kolejną sesję obserwujemy próby odrabiania przez nasz rynek akcji strat poniesionych na początku minionego tygodnia. Nie wyglądają one zbyt okazale. Do dziś nie udało się zniwelować choćby połowy z nich.

Tym samym przełamane w poprzedni poniedziałek wsparcie w strefie 30,5-31 tys. pkt dla WIG stanowi w dalszym ciągu krótkoterminowy opór. Dopóki ten sygnał sprzedaży nie zostanie anulowany bazowym  jest ten oparty na przekonaniu, że przez ostatnie tygodnie mamy do czynienia z procesem odwracania zwyżkowej tendencji, jaka towarzyszyła nam na wiosnę. Jej duża siła i skala powoduje, że ten proces jest powolny. Można jednak przypuszczać, że po zakończeniu ruchu powrotnego do przełamanego wsparcia wydarzenia nabrałyby tempa.

Tym bardziej, że zachowanie amerykańskiego parkietu coraz bardziej wpisuje się w ramy formacji głowy z ramionami, gdzie ramiona stanowią dołki z maja i czerwca. Z tego punktu widzenia kluczowy poziom znajduje się nieco poniżej 900 pkt. Jego sforsowanie oznaczałoby definitywny koniec zwyżek. Dopóki się to nie stanie są jeszcze szanse na kontynuację pomyślnej passy.

Przełom czerwca i lipca przebiega pod znakiem publikacji pokaźnej porcji wiadomości gospodarczych. Wczorajsza ich wymowa nie była jednoznaczna. Rozczarował indeks zaufania amerykańskich konsumentów Conference Board, który zanotował spadek. Lepiej od oczekiwań było w przypadku cen domów, ale tu dynamika spadku wciąż jest pokaźna, tym bardziej jeśli wziąć pod uwagę, że trwa on już dość długo. Kiepskie wiadomości płynęły z brytyjskiej gospodarki, gdzie PKB w I kwartale spadł mocniej niż wcześniej szacowano. To jednak już przeszłość, więc miało znaczenie jedynie statystyczne. Musiały natomiast niepokoić dalsze wzrosty stopy bezrobocia w Japonii oraz Niemczech. Słabo też wypadła majowa produkcja przemysłowa w Korei, co pokazywało, że globalna wciąż nie odzyskuje wigoru. Inaczej ta nastawiona na eksport gospodarka miałaby się lepiej.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Dziś uwagę przyciągną głównie amerykańskie dane. Będą dotyczyć kondycji rynku pracy, sytuacji w przemyśle i na rynku nieruchomości (wydatki budowlane, liczba kredytów hipotecznych i podpisane umowy sprzedaży domów). Przy obecnych wysokich cenach akcji nie ma miejsca na rozczarowania.

W czerwcu w gospodarce strefy euro zagościła deflacja. Spadek cen wyniósł 0,1% w porównaniu z tym samym miesiącem 2008 r. To głównie efekt niższych cen paliw, które zbijają inflację na całym świecie. Takie dane kontrastują z coraz częstszymi ostrzeżeniami przed zbliżającą się nadmierną inflacją. Ostatnio wspominał o tym Bank Rozliczeń Międzynarodowych, wskazując na ryzyko odsuwania w czasie przez banki centralne decyzji o podwyżce kosztów pieniądza. Zbyt długa ekspansja monetarna miałaby prowadzić do nadmiernej inflacji.

Obniżka stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej, jak również lepsze nastroje na światowych rynkach obligacji w ostatnich dniach, przyczyniły się do poprawy nastrojów na krajowym rynku długu. W dalszym ciągu trudno jednak na nim mówić o przełomowych wydarzeniach. Pozostaje on raczej w letargu niż podlega jednoznacznej tendencji. Tegoroczne zyski z naszych obligacji nie przekraczają 1%. Bilans znacznie poprawił II kwartał, który przyniósł ok. 2-proc. wzrost.

Perspektywy są jednak nad wyraz niepewne. Sytuacja na świecie nie wygląda korzystnie, a problemy budżetowe skutkować będą zwiększoną podażą papierów. Zbijanie inflacji nie musi okazać się takie proste. Istnieje do tego ryzyko odwrotu od bardziej ryzykownych rynków. Dlatego wciąż to wysokooprocentowane lokaty wyglądają korzystniej od obligacji.

Dziś na rynkach:
Czerwcowy indeks PMI dla chińskiego przemysłu wzrósł do 53,2 pkt
Majowa sprzedaż detaliczna w Niemczech
Ostateczne dane o czerwcowych indeksach PMI dla przemysłu w Europie
Czerwcowa ankieta Challengera na temat planowanych zwolnień w USA
Czerwcowy raport ADP na temat liczby miejsc pracy w amerykańskim sektorze prywatnym
Cotygodniowe dane o liczbie nowych kredytów hipotecznych w USA
Czerwcowy indeks ISM dla amerykańskiego przemysłu
Majowe wydatki budowlane w USA
Majowa liczba podpisanych umów sprzedaży domów w USA


Krzysztof Stępień
Autor jest głównym ekonomistą Expandera

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Stępień

Polecane