Czytasz dzięki

Exxon Mobil rozważa globalną redukcję etatów

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 02-09-2020, 08:05

Amerykański gigant paliwowy, koncern Exxon Mobil rozważa przeprowadzenie programu globalnej restrukturyzacji zatrudnienia. Na pierwszy ogień poszedł australijski biznes spółki, informuje Reuters.

Na antypodach koncern wdrożył program dobrowolnych zwolnień, jednak w skali całego świata badane są scenariusze zakładające przeprowadzenie przymusowych likwidacji etatów.

Exxon Mobil
Zobacz więcej

Exxon Mobil fot. Bloomberg

To ostatni z największych przedstawicieli sektora naftowego, który zamierza m.in. poprzez likwidację miejsc pracy ograniczać koszty w dobie pandemii koronawirusa, która ogranicza popyt na ropę i negatywnie wpływa na ceny surowca.

Spółka obniżyła wydatki kapitałowe na ten rok o około 30 proc. do 23 mld USD, a w sierpniu zapowiedziała cięcie kosztów kapitałowych i operacyjnych w celu „obrony” dywidendy po tym jak odnotowała straty zarówno w pierwszym, jak i drugim kwartale. 

Firma nie ujawniła skali o jaką chce zmniejszyć swoją globalną siłę roboczą, ale stwierdziła, że w Australii, weźmie pod uwagę wszystkich pracowników, którzy wyrazili zainteresowanie dobrowolnym zwolnieniem.

Dopóki inne analizy i badania nie zostaną zakończone, wyciąganie wniosków dla innych krajów byłoby przedwczesne - powiedział Casey Norton, rzecznik koncernu.

Exxon chce sprzedać swój 50 proc. udział w spółce joint venture w południowo-wschodniej Australii, który może być warty nawet 3 mld USD. W grę wchodzić ma też zamknięcie lub sprzedaż najstarszej w Australii rafinerii Altona w Melbourne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane