Exxon stawia na LNG w Chinach

opublikowano: 18-10-2018, 12:50

Największa na świecie giełdowa firma naftowo-gazowa zwraca się ku Chinom w czasie, gdy większość amerykańskich korporacji szuka gdzie indziej celów inwestycyjnych by uniknąć zagrożenia ze strony ceł. Przeciw temu trendowi idzie Exxon Mobil, który oczekuje rosnącego zapotrzebowania na skroplony gaz ziemny (LNG) w Chinach, łącząc wielomiliardowe projekty produkcyjne na całym świecie z pierwszym magazynem do przechowywania paliwa i dystrybucji w kontynentalnej części Państwa zza Wielkiego Muru..

Strategia gazowa amerykańskiego giganta opiera się na dwóch filarach. Pierwszym jest zwiększenie produkcji super schłodzonego gazu w takich miejscach, jak Papua Nowa Gwinea i Mozambik, zaś drugim jest stworzenie popytu na dostawy tego surowca w Chinach poprzez otwarcie pierwszego centrum importu i magazynowania.

Zobacz więcej

Gaz, LNG

Bloomberg

Ta kombinacja "zagwarantuje" nam stałe dostawy naszego LNG na dziesięciolecia – stwierdził jeden z menedżerów spółki, pragnący zachować anonimowość.

Jednym z głównych celów polityki firmy w tym roku, dodał przedstawiciel Exxona, jest budowanie chińskiego planu klienta.

Zapotrzebowanie na gaz ziemny w Chinach rośnie bardzo szybko, przy imporcie rosnącym grubo ponad 10 proc. rocznie dzięki rządowemu programowi gazyfikacji i szybko rosnącemu popytowi przemysłowemu, w tym w przemyśle petrochemicznym – ocenia menedżer.

Exxon zapowiedział w zeszłym miesiącu, że będzie uczestniczył w budowie terminalu importowego LNG w Huizhou w regionie Guangdong i zapewni dostawy do niego. To sprawia, że zostanie zaledwie drugim kluczowym zagranicznym inwestorem z takim udziałem w terminalu LNG.

Według szacunków SIA Agency, w 2019 r. Chiny staną się największym światowym importerem gazu ziemnego, a prognozowany import LNG ma wzrosnąć o 70 proc. do 2020 r. z 38,1 mln ton w roku 2017.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy