Faber: świat oszalał dając władzę bankom centralnym

opublikowano: 29-01-2016, 14:50

Świat "oszalał" skoro dał tak dużą moc bankierom centralnym, alarmuje Marc Faber, wydawca opiniotwórczego magazynu „Gloom, Boom & Doom Report” w rozmowie z CNBC.

Faber nazwał ich „zgrają profesorów”, których programy polityki monetarnej okazały się „całkowitą porażką”.

Zobacz więcej

Marc Faber

Bloomberg

- W jednym się zgadzamy. Gospodarka rynkowa funkcjonuje najlepiej, ponieważ jej przeciwieństwem są socjalizm, komunizm i centralne planowanie, które poniosły klęskę. Ale teraz demokracje wprowadziły system, który zasadniczo sprowadza się do kierowania przez zgraję profesorów, którzy decydują o inflacji, stopach procentowych, ilości pieniądza. Świat oszalał dając im taką władzę – powiedział.

Faber jest zdania, że polityki banków centralnych zawiodły, a obietnice wydłużenia programów luzowania ilościowego nie pomogą.

- Ich polityki w przeciągu ostatnich 20 lat okazały się całkowitą porażką, a teraz ci sami ludzie okazują desperację, bo stopniowo tracą swój prestiż i wiarygodność, więc podwajają lekarstwo, które nie działa i nie zadziała – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu