Faktor, który przecierał innym polskie szlaki

BD
opublikowano: 17-10-2007, 00:00

Zarząd Polfactora od początku postawił na nowoczesne rozwiązania IT.

Zarząd Polfactora od początku postawił na nowoczesne rozwiązania IT.

Wyzwaniem dla firmy stała się obsługa faktur, których liczba rosła w ogromnym tempie. W 2006 r. było ich 336 tys. — w formie papierowej nie zmieściłyby się w jednym pokoju.

Na początku faktury obsługiwano ręcznie, klienci dostarczali je na papierze pocztą, informacje wprowadzano ręcznie do bazy. Klient dostawał pocztą raz w tygodniu dane o harmonogramie spłat należności i stanie konta.

W 1998 r. Polfactor jako pierwsza firma faktoringowa w Polsce uruchomiła internetowy system wymiany informacji, służący do rozliczania transakcji.

— Nie był doskonały, nie dawał dostępu online, działał na modemach. Ale zmiana była kolosalna. Klient nie musiał przesyłać papierowej faktury, dostarczał nam informację o wystawianych fakturach, a my na tej podstawie wysyłaliśmy mu pieniądze. O spływie płatności od swoich odbiorców dowiadywał się nie raz w tygodniu, ale codziennie na swoim ekranie. To była rewolucja, bo faktoring przestano kojarzyć z usługą, która jest skomplikowana, pracochłonna, wymaga przerzucania sterty papierów. W jednym momencie zniknęły wszystkie argumenty podnoszone przez sceptyków — opowiada Dariusz Steć, członek zarządu Polfactora.

Spółka była najszybsza jeszcze w jednym. Pierwsza dostrzegła rynek pozawarszawski i zaczęła tworzyć w całym kraju sieć oddziałów, które ułatwiają dotarcie do klienta. Dziś ma ich siedem, pierwszy był w Gdańsku w 2000 r., a wkrótce powstaną kolejne.

Do wymiany informacji między oddziałami służy kolejny system (CRM), wdrożony w Polfactorze w 2003 r.

— Pozwala śledzić niezbędne informacje na temat wszystkich klientów: czy wysłano do nich rozliczenie, ofertę itp. — wyjaśnia Dariusz Steć.

Liczby spółki*

Klienci 263

Sfinansowane faktury 336 tys.

- Centrala: Warszawa

- Oddziały: Katowice, Poznań, Wrocław, Kraków, Olsztyn, Łódź

*Dane za 2006 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: BD

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu