Faktoring pełny i eksportowy

Dawid Naglik
opublikowano: 28-03-2012, 00:00

Produkty dla MSP

Faktoring pełny (bez regresu), w odróżnieniu od faktoringu z regresem jest usługą, w której instytucja faktoringowa przejmuje ryzyko niewypłacalności odbiorców. Umowa skonstruowana jest na zasadzie bezwarunkowego nabycia wierzytelności, tzn. faktor nabywa należności niezależnie od zaistnienia lub nie późniejszej zapłaty przez odbiorcę. Faktoring bez regresu nie chroni przed sporami handlowymi i reklamacjami ze strony odbiorców, tzn. faktor przejmuje ryzyko faktycznej lub umownej niewypłacalności odbiorcy, nie ma jednak wpływu na fakt wypełnienia umowy handlowej pomiędzy stronami transakcji.

Faktoring bez regresu działa w ten sposób, że faktor nabywa wierzytelności, wypłaca zaliczkę na poczet ceny ich nabycia i gwarantuje utrzymanie finansowania niezależnie od opóźnienia lub niewypłacalności odbiorcy. Warunkiem przejęcia ryzyka jest wcześniejsze nadanie indywidualnego limitu na danego odbiorcę, do wysokości którego faktor pokryje przyszłe ewentualne straty.

Warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów, w tym na okres rozliczenia w przypadkuniewypłacalności — najczęściej jest to kilka miesięcy od ustalonego na fakturze terminu płatności. Po drugie ważny jest też stopień przejęcia ryzyka — w dobrych ofertach funkcjonujących na rynku nie powinno być to mniej niż 85-90 proc. wartości wierzytelności brutto.

Rodzajem transakcji, w których faktoring pełny ma szczególne zastosowanie, jest działalność eksportowa. Podmioty, które współpracują z klientami zagranicznymi, gdzie system prawodawstwa i możliwości dochodzenia wierzytelności są inne, są zainteresowane faktoringiem

pełnym w eksporcie. Usługa ta odbiega tylko nieznacznie od faktoringu krajowego — podstawowe różnice to możliwość finansowana wierzytelności w walutach (np. EUR, USD) oraz komunikacja i korespondencja z odbiorcami w językach obcych. Oczywiście profesjonalne instytucje faktoringowe spełniają ten warunek, odciążając tym samym swojego klienta od czasochłonnych i problematycznych zadań związanych z kontaktem z odbiorcami zagranicznymi.

Faktoring pełny daje ponadto klientowi takie korzyści, jak gwarancja płynności finansowej niezależnie od wypłacalności odbiorców, obiektywna ocena odbiorcy oparta na wielu źródłach, ochrona przed stratami na należnościach oraz przejęcie zadań administracyjnych. W faktoringu eksportowym istnieje dodatkowo możliwość finansowania w walutach oraz administrowanie i dochodzenie wierzytelności zagranicznych.

Materiał partnera cyklu

Dawid Naglik

dyrektor zarządzający Departamentem Faktoringu w Banku BPH

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dawid Naglik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu