Faktoring szybko się kręci

ET
opublikowano: 12-01-2012, 00:00

Obroty faktorów w tym roku mają być zbliżone do osiągniętych w 2011 r. To dobra wiadomość. Gorsza jest taka, że ceny najpewniej wzrosną.

Kiedy na początku 2011 r. Polski Związek Faktorów (PZF) stawiał prognozy obrotów firm faktoringowych, szacował, że dynamika wyniesie 20-30 proc. w stosunku do 2010 r. Przestrzelił, ale wzrost był i tak bardzo solidny. Wczoraj PZF opublikował wyniki za 2011 r., które są o 19 proc. wyższe niż przed dwoma laty. Wartościowo obroty przekroczyły 67 mld zł. Wartość faktur skupionych na całym rynku była większa, bo PZF skupia 18 faktorów, na których przypada około 90 proc. obrotów.

Mirosław Jakowiecki, prezes Pekao Faktoring i szef komitetu wykonawczego związku, ocenia, że wszystkie firmy faktoringowe skupiły faktur za około 80 mld zł. Liderem był w 2011 r. Raiffeisen Bank, od lat przewodzącystawce, który odnotował obroty rzędu 15,7 mld zł (wzrost o 17,5 proc. r/r). Wiceliderem jest Coface Poland Faktoring (10,4 mld zł przy 37-procentowej dynamice), trzeci w zestawieniu 2010 r. Na pudle utrzymał się ING Commercial Finance. Niegdysiejszy lider jest trzeci z obrotami 9,8 mld zł (spadek o 10,4 proc.).

Czwarte miejsce przypadło Pekao Faktoring (6,9 mld zł, +23 proc.), dalej są BRE Faktoring (5,9 mld zł, +33 proc.) i Millennium (21,5 proc.). Faktorzy zapewniają, że rentowność biznesu jest wysoka. Oznaczałoby to, że wojna cenowa w ubiegłym roku nie wyrządziła im większej szkody. Niemniej faktorzy zapowiadają, że w tym roku marże już nie będą malały.

— Ceny przestały spadać. W tym roku mogą wzrosnąć. Ci, którzy drożej sprzedawali faktoring, nie będą obniżać marż, ci, którzy taniej udzielili finansowania, nie będą schodzić z marżą — mówi Mirosław Jakowiecki.

Są też dobre wiadomości dla firm zainteresowanych faktoringiem. PZF przeprowadził ankietę wśród faktorów, jak przygotowują się do drugiej fali kryzysu. — Faktorzy chcą być bardziej aktywni w tej fazie kryzysu. Będą szukać różnych sposobów finansowania klientów, niż się z niego wycofywać — mówi Jarosław Jaworski, prezes Coface Poland Faktoring. PZF przekonuje firmy, że faktoring w niepewnych czasach może być pewnym i sprawdzonym narzędziem finansowym. W 2011 r. korzystało z niego 4106 przedsiębiorstw.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ET

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu