Czytasz dzięki

Faktorzy wywalczyli parasol od państwa

opublikowano: 29-07-2020, 22:00

Faktoring został objęty gwarancjami Banku Gospodarstwa Krajowego. Wartość programu to 11,5 mld zł.

W kwietniu w ramach rządowego programu wspierania płynności firm ruszył fundusz gwarancji dla kredytów. Aż 80 proc. finansowania gwarantuje Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK). Gdy to rozwiązanie powstało, branża faktoringowa przestraszyła się, że oferowane przez nią finansowanie przegra konkurencję z kredytem, szczególnie że większość firm faktoringowych należy do banków. A jeśli bank ma do wyboru udzielenie kredytu gwarantowanego przez BGK lub przejęcie niezabezpieczonejfaktury, raczej wybierze mniejsze ryzyko.

Od tamtej pory firmy faktoringowe, reprezentowane przez Polski Związek Faktorów (PZF), walczyły o objęcie tarczą antykryzysową również finansowania faktur. Udało się. Komisja Europejska zatwierdziła oparty na faktoringu polski program wsparcia przedsiębiorstw dotkniętych skutkami epidemii koronawirusa. Jego wartość to 11,5 mld zł. W jego ramach faktoring z regresem i odwrotny zostały objęte Funduszem Gwarancji Płynnościowych, który jest zarządzany przez BGK.

— Spotkaliśmy się ze zrozumieniem strony rządowej oraz Banku Gospodarstwa Krajowego i przygotowaliśmy wspólnymi siłami pierwszy w Europie program pomocowydla przedsiębiorców oparty na faktoringu — mówi Konrad Klimek, wiceprzewodniczący komitetu wykonawczego PZF.

Program będzie działał tak jak sprawdzone i dobrze znane gwarancje portfelowe, np. gwarancje de minimis. BGK podpisze z faktorami umowy portfelowe i przyzna im limity gwarancyjne. Natomiast faktorzy będą mogli z nich korzystać, obejmując gwarancjami BGK udzielane przedsiębiorcom limity faktoringowe. Program będzie skierowany do wszystkich firm, niezależnie od ich wielkości oraz branży, w której działają.

— Współpraca BGK z faktorami zapewni płynność firmom i umożliwi bieżącą regulację zobowiązań — ma nadzieję Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes BGK.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane