Faktury bez stawek VAT

04-10-2013, 00:00

Minister finansów określił, co należy wpisać na fakturze za transakcję zwolnioną z podatku od towarów i usług.

Jest już gotowe rozporządzenie w sprawie wystawiania faktur, których zasady minister finansów (MF) musi dostosować do wymagań, wchodzących w życie 1 stycznia 2014 r. Tego dnia zacznie obowiązywać kolejna część obszernej ubiegłorocznej nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług (VAT), odnoszącej się również do fakturowania. Projekt rozporządzenia skierowano do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych. Resort czeka na uwagi do połowy przyszłego tygodnia.

Od przyszłego roku większość przepisów dotyczących fakturowania znajdzie się w ustawie, w tym zakres danych, które są wymagane na fakturze. Minister finansów otrzymał jednak uprawnienie do określenia w rozporządzeniu wykonawczym przypadków, w których dokumenty te mogą zawierać mniej informacji niż określone w przyszłym podstawowym katalogu. Od 1 stycznia 2014 r. będzie on zawarty w art. 106e ustawy.

Projektowane rozporządzenie, skierowane ostatnio do opinii, określa węższy zakres danych na fakturze wystawianej w przypadku dostaw towarów lub świadczenia usług zwolnionych z VAT na podstawie kilku artykułów ustawy. Ich wykaz jest dość długi. Na tej liście figuruje np. sprzedaż towarów używanych czy usługipośrednictwa finansowego.

Informacje, które są wymagane na takich fakturach, sprowadzają się do podstawowych danych identyfikujących sprzedającego, nabywcę, towar. W uzasadnieniu do projektu MF przypomina, że od przyszłego roku podatnicy, którzy oferują wspomniane towary czy usługi zwolnione z VAT, będą musieli wystawiać faktury wyłącznie na żądanie nabywcy. Ten obowiązek dotyczy zarówno przedsiębiorców, którzy są czynnymi podatnikami VAT, jak i podatnikami VAT zwolnionymi, a także tych, którzy nie zarejestrowali się dla celów tego podatku.

We wspomnianych sytuacjach zakres danych na fakturze będzie zbliżony do danych wymaganych na rachunkach. Nie podaje się na nich np. stawek VAT. Ograniczony zasób danych przewidziano też dla faktur wystawianych w transporcie — za jednorazowe bilety za przejazdy na odległości powyżej 50 km czy przejazdy autostradami płatnymi.

Dane na fakturze za towar lub usługę zwolnioną z VAT

Data wystawienia Numer kolejny Imiona i nazwiska lub nazwa podatnika i nabywcy i ich adresy Nazwa (rodzaj) towaru lub usługi Miara i ilość sprzedanego towaru, zakres usługi Cena jednostkowa Kwota należności ogółem Przepis będący podstawą zwolnienia z VAT

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Podatki / Faktury bez stawek VAT