Fala niewypłacalności w produkcji

opublikowano: 27-02-2020, 22:00

W styczniu tego roku w Polsce pojawiły się 84 niewypłacalne firmy.

To aż o 14 proc. mniej niż w analogicznym okresie rok temu — informuje ubezpieczyciel należności Euler Hermes. Sytuacja poprawiła się w budownictwie, handlu i transporcie. Nie wszędzie jednak było tak dobrze — aż 30-procentowy wzrost liczby niewypłacalnych firm odnotowała produkcja. Spółek w tej branży, które mają problemy finansowe, było w styczniu tego roku najwięcej aż siedmiu lat. W trudnej sytuacji są przede wszystkim producenci artykułów inwestycyjnych oraz firmy dostarczające różnego rodzaju części, konstrukcje metalowe oraz maszyny dla przemysłu.

— Wzrost niewypłacalności wśród takich podmiotów to echo spowolnienia inwestycji przedsiębiorstw — mówi Tomasz Starus, członek zarządu Euler Hermes.

Dodaje, że problemy takich firm jeszcze się pogłębią w związku z epidemią koronawirusa. Polski przemysł nie jest przecież samowystarczalny i w dużej mierze korzysta z komponentów importowanych z Dalekiego Wschodu oraz z innych krajów europejskich, które też wykorzystują podstawowe produkty tworzone na całym świecie.

30 - tyle firm produkcyjnych miało kłopoty z wypłacalnością w styczniu tego roku. To najwięcej od 2013 r...

19 …a tyle było wśród nich zajmujących się produkcją artykułów inwestycyjnych.

cc937a7e-4287-11ea-b77f-2e728ce88125
Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu