Falklandy mają pierwszy rating kredytowy

opublikowano: 11-05-2021, 07:46

S&P Global przyznał Falklandom pierwszy rating kredytowy w związku z zaciągnięciem długu przez brytyjskie terytorium zamorskie, donosi Reuters.

Falklandy otrzymały ocenę „A+”, taką samą jaką mają m.in. Chiny i Japonia. Pożyczają pieniądze na modernizację głównego portu. Do 2020 brytyjskie terytorium zamorskie praktycznie nie miało długu, ale zachęcone rekordowo niskim kosztem pieniądza zdecydowało się pożyczyć ok. 60 mln funtów falklandzkich (85 mln USD) na modernizację portu w stolicy, Stanley. Pożyczka spowoduje, że relacja długu do PKB Falklandów wyniesie ok. 21 proc., podało S&P Global.

Połowę PKB brytyjskiego terytorium zamorskiego generuje rybołówstwo. Reszta to głównie eksploracja złóż ropy i gazu. W latach 2008-2019 gospodarka Falklandów rosła przeciętnie rocznie o 11 proc.

O zamieszkałych przez ok. 2,5 tys. ludzi Falklandach stało się głośno na świecie na początku lat 80. XX wieku. Wielka Brytania została wówczas zmuszona do ich odbicia po anektowaniu wysp przez Argentynę, uważającą je za swoje terytorium.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane