Famot zmienił właściciela

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 09-06-1999, 00:00

Famot zmienił właściciela

Wczoraj zmienił się największy udziałowiec w pleszewskim Famocie. Większościowy pakiet akcji wymieniły między sobą dwie niemieckie spółki.

Dotychczasowy inwestor, firma art & form Verwaltungs GmbH posiadająca akcje uprawniające do 75,61 proc. głosów na WZA, postanowiła przenieść na rzecz Gildemeister AG posiadany pakiet akcji Famotu. Nie wiadomo na razie, ile tych akcji ma dokładnie być. Do transakcji ma dojść w połowie roku, jeśli uzyskane zostaną stosowne zgody polskich urzędów. Ze względu na poufność prowadzonych rozmów nie podano także ceny transakcji, ale jak można się spodziewać będzie to kwota rzędu kilkudziesięciu milionów marek.

— Z uwagi na dobre wyniki Famotu można określić tę transakcję jako bardzo trafioną. Wysoki udział spółki w polskim rynku obrabiarek (około 30 proc.) stanowi dodatkowy czynnik przemawiający za przejęciem przedsiębiorstwa. Spółce na pewno przyda się silny inwestor branżowy, zwłaszcza że musiała ona po niezbyt udanej emisji zrezygnować z części planowanych inwestycji — mówi jeden z analityków CDM Pekao SA.

Współpraca pomiędzy Famotem i Gildemeister trwa już od kilku lat. Wysokość otrzymanych zamówień przez niemiecki koncern w ubiegłym roku wyniosła 1,3 mld marek (ponad 2,8 mld zł) , a obroty 1,1 mld marek (ponad 2,2 mld zł).

— Gildemeister posiada dobrze rozwiniętą sieć sprzedaży i serwisu. Jest to dla nas bardzo atrakcyjny partner. Razem z nim produkowaliśmy komponenty do obrabiarek. Z informacji jakimi dysponujemy wynika, że Niemcy zamierzają zainwestować w Famot sporo pieniędzy — tłumaczy Sławomir Sowiński, specjalista do spraw organizacyjnych Famotu.

Po czterech miesiącach 1999 roku Famot uzyskał przychody ze sprzedaży w kwocie 15,8 mln zł, co w porównaniu z tym samym okresem roku poprzedniego oznacza wzrost prawie o 90 proc. Natomiast wypracowany przez spółkę zysk netto na koniec kwietnia osiągnął poziom1,3 mln zł, gdy rok temu było to zaledwie 394 tys. zł. Spółka notowana jest na rynku wolnym GPW. Wczoraj na fixingu akcje po ponad 5-proc. wzroście zostały wycenione na 6 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Famot zmienił właściciela