FAO: żywność na świecie najdroższa od 10 lat

opublikowano: 07-10-2021, 13:17

Wrzesień był drugim z rzędu miesiącem wzrostu cen żywności na świecie i jest ona już najdroższa od 10 lat, informuje Reuters powołując się na raport Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).

Wskaźnik globalnych cen żywności wynosił średnio 130 we wrześniu i rósł o 2 proc. w porównaniu z sierpniem. To jego największa wartość od września 2011 roku. W ujęciu rocznym ceny żywności rosły we wrześniu o 32,8 proc.

Żywność drożeje w ostatnich miesiącach przez słabe zbiory i wysoki popyt, głównie z Chin. We wrześniu do wzrostu wskaźnika FAO przyczyniła się głównie prawie 4 proc. zwyżka cen pszenicy.

- Wśród głównych zbóż, pszenica będzie najbardziej przyciągała uwagę w nadchodzących miesiącach, bo dojdzie do testu popytu z wysokimi cenami – powiedział Abdolreza Abbassian, ekonomista FAO.

Olej roślinny zdrożał we wrześniu o 1,7 proc. i jest już o 60 proc. droższy niż rok temu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane