Fed i reszta świata

  • Materiał zewnętrzny
opublikowano: 16-03-2021, 11:42

We wtorek dolar ponownie zyskuje względem większości walut po tym jak w poniedziałek widoczne były próby korekty na niektórych parach. Nadal uwagę koncentrują utrzymujące się wysoko rentowności amerykańskich obligacji - w przypadku papierów 10-letnich obserwowane wczoraj po południu naruszenie bariery 1,60 proc. okazało się nietrwałe. Rynek z napięciem czeka na zaplanowaną aukcję 20-letnich obligacji na rynku pierwotnym, oraz jutrzejsze sygnały z Fed.

Dobry sentyment na Wall Street (S&P500 wspiął się na nowe szczyty) przełożył się na podtrzymanie lekko optymistycznych nastrojów w Azji. Pytanie na ile to widoczne zerwanie korelacji z rynkiem długu, może okazać się trwałe.

W przestrzeni G-10 uwagę zwraca dzisiaj słabość funta, który traci po tym, jak Komisja Europejska wszczęła postępowanie przeciwko Wielkiej Brytanii oskarżając ją o złamanie warunków Brexitu po tym jak władze w Londynie zapowiedziały od kwietnia czasowe zmiany przy rozliczeniach celnych z Irlandią Północną. Słabo wypadają też waluty Antypodów (opublikowane zapiski RBA nie wniosły nic nowego), oraz korony skandynawskie, co może sygnalizować utrzymujący się schemat risk-off. Jeżeli chodzi o nasz region CEE3 to sytuacja wygląda stabilniej niż wczoraj, co może mieć też związek z wyciszeniem się emocji wokół EURUSD. Inwestorzy nie przejmują się wątkiem AstraZeneca, który już negatywnie wpływa na dynamikę szczepień w UE, bardziej koncentrując się na zbliżającym się posiedzeniu FED. Notowania EURUSD pozostają poniżej oporu przy 1,1935, a powyżej wsparcia przy 1,19.

OKIEM ANALITYKA – Fed i reszta świata

Rynki walut poruszają się ostatnio w określonych zakresach wahań, gdyż inwestorzy niechętnie podejmują decyzje przed kluczowym punktem kalendarza tego tygodnia, czyli posiedzeniem Fed w środę wieczorem. Tymczasem im więcej jest głosów w dyskusji, że Powell i koledzy powinni przestać patrzeć biernie na zmiany na rynku długu, tym bardziej można spodziewać się zachowania status quo i tym samym mocniejszego wyskoku rentowności obligacji, zwłaszcza, że dodatkowo najpewniej poznamy optymistyczne projekcje makroekonomiczne. Amerykańska giełda teoretycznie pokazuje, że z wyższymi rentownościami „da się żyć”, ale na rynku FX jakoś trudno wyobrazić sobie, aby trend na mocniejszego dolara miał się zmienić. I tu warto poczynić ważną uwagę – Fed jest w zasadzie jedynym bankiem centralnym, który nie podejmuje żadnych werbalnych działań mających ograniczyć nadmierną zmienność na rynku długu. I to wiele wyjaśnia.

W najbliższych dniach poza Fed poznamy też komunikaty Norges Banku, Banku Turcji i Banku Anglii (to w czwartek), oraz Banku Japonii (w piątek). Czy będą one mieć znaczenie? W przypadku funta liczy się bardziej polityka (relacje z UE) i kwestia szczepień, a dla jena kluczowym tematem pozostają…amerykańskie rentowności.

Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ

Polecane