Fed i Włochy w centrum uwagi

  • Konrad Ryczko
opublikowano: 27-09-2018, 22:00

Wydarzeniem drugiej części tygodnia na rynku walutowym było posiedzenie amerykańskich władz monetarnych.

Zgodnie z oczekiwaniami, FOMC podwyższył stopy procentowe o 25pkt. baz., chociaż część uczestników rynku spekulowała o innej skali dostosowania polityki monetarnej. Emocje wzbudziło również usunięcie z komunikatu części o akomodacyjnej polityce, chociaż Jerome Powell, szef Fedu, na konferencji po posiedzeniu powiedział, iż kurs pozostaje „niezmienny”. Fed podtrzymał prognozy jeszcze jednej podwyżkistóp w 2018 r. i czterech ruchów w 2019 r. Sam wydźwięk posiedzenia powinien sprzyjać dolarowi, pomimo iż pierwsza reakcja przyniosła podbicie kursu EUR/ USD do poziomu 1,18 USD.

Oprócz Fedu na tapecie jest też temat Włoch. Brak porozumienia w sprawie budżetu spowodował, iż rynek ponownie niepokoi się sytuacją fiskalną tego kraju oraz potencjalnym zwiększeniem deficytu, co mogłoby doprowadzić do wzrostu napięć w relacjach Rzymu z Brukselą. W konsekwencji euro traciło do większości walut. Dynamika spadku była jednak ograniczona z uwagi na fakt, iż parę dni temu rynek dynamicznie zareagował na uwagi Maria Draghiego dotyczące inflacji, co sugeruje, że temat podwyżek stóp w wykonaniu Europejskiego Banku Centralnego może być kluczowy dla kursów w kolejnych miesiącach. W szerszym ujęciu kwotowania euro do dolara pozostają w konsolidacji w przedziale 1,1550-1,18 USD. Przy braku istotniejszych zmian na rynkach bazowych również koszyk walut krajów Europy Środkowo-Wschodniej pozostaje relatywnie stabilny. Złoty nieznacznie zyskuje w ostatnich tygodniach — w dalszym ciągu kluczowymi czynnikami dla naszej waluty pozostają nastroje na szerokim rynku oraz zachowanie dolara.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Ryczko, DM BOŚ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu