Fed ma chwilę oddechu

Michał Stajniak, starszy analityk rynków finansowych XTB
opublikowano: 05-07-2021, 09:25

Piątkowe dane z rynku pracy ze Stanów Zjednoczonych zostały bardzo dobrze przyjęte przez rynek. Nic w tym dziwnego, biorąc pod uwagę znaczne przyspieszenie zatrudnienia w porównaniu do ostatnich słabszych miesięcy.

Dane nie zostały potraktowane jako sygnał do potrzeby zaostrzania polityki monetarnej, co daje nieco oddechu Rezerwie Federalnej. Z drugiej strony czai się ryzyko dalszych wzrostów cen ropy naftowej, co może mieć ogromny wpływ na budowanie dalszej presji inflacyjnej, choć oczywiście mniej zależnej od polityki banku centralnego.

Dane dotyczące zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w Stanach Zjednoczonych pokazały wzrost na poziomie 850 tys. przy oczekiwaniu 700 tys. To znacznie przyspieszenie w porównaniu do poprzednich odczytów, co pokazuje, że gospodarka jest na dobrym torze. Oczywiście dalsze odrabianie strat związanych z pandemią jest kluczowe, aby sprostać oczekiwaniom dotyczącym wzrostu gospodarczego. Wciąż brakuje ok. 7 mln pracowników, aby powrócić do dokładnie tej samej sytuacji, która była przed koronawirusem.

Jeśli spojrzeć na fundusz płac, to dawno jesteśmy już na rekordowych poziomach i tempo wzrostu zbliża się do tego, co było przed pandemią. Za fundusz płac odpowiada oczywiście dynamika wzrostu pensji, która przyspieszyła wyraźnie w ostatnim miesiącu. Odczyt na poziomie 3,6% r/r, minimalnie poniżej oczekiwań na poziomie 3,7% r/r, ale wciąż wyraźnie powyżej poprzedniej dynamiki na poziomie 2,0% r/r. Jednak takie dane dają poczucie ulgi dla Rezerwy Federalnej, gdyż pojawiały się spekulacje, że przy braku chętnych do pracy, płace przyspieszą jeszcze mocniej. Dodatkowo mamy wzrost stopy bezrobocia! Choć to może być jedynie czynnik jednorazowy, to jednak daje chwilę oddechu dla amerykańskich bankierów centralnych.

Dolar tracił po tym odczycie, choć później zadomowił się w okolicach ostatnich minimów, biorąc pod uwagę parę EURUSD. W kontekście długoterminowym kluczowa będzie sytuacja na rynku ropy naftowej. Ropa Brent znajduje się w okolicach 77 dolarów za baryłkę, natomiast WTI przekroczyła poziom 75 dolarów za baryłkę. Cena jest blisko 100% wyższa niż rok temu, co powoduje ogromną presję inflacyjną. Oczywiście Fed nie ma na to wpływu, choć wysokie ceny ropy oddziałują na niemal każdy aspekt gospodarki. Wyższe stopy procentowe to też potencjalnie mocniejszy dolar i ograniczenie siły wzrostowej na rynku surowców. Wobec tego widać, że Fed jakiś wpływ na ropę ma. Niemniej, to po stronie OPEC+ stoi obecnie kluczowa decyzja, która może wpłynąć na to, czy w najbliższym czasie będziemy obserwować paniczne uciekanie przed ryzykiem inflacyjnym.

Po godzinie 09:00 para EURUSD utrzymuje się powyżej poziomu 1,1850. Z kolei za dolara musieliśmy płacić 3,8041 zł, za euro 4,5091 zł, za franka 4,1215 zł oraz za funta 5,2611 zł.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane