Fed obniżył stopy procentowe o 50 pkt. bazowych

Wiktor Krzyżanowski
opublikowano: 18-04-2001, 17:53

Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC), odpowiedzialny za politykę monetarną amerykańskiego banku centralnego, decydował nagle o obniżeniu o 50 pkt. bazowych podstawowych stóp procentowych. W uzasadnieniu podano, że obniżka jest spowodowana spadkiem aktywności gospodarczej oraz nakładów inwestycyjnych.

- Ostatnie miesiące dostarczyły alarmujących danych, dlatego podjęto decyzję o obniżeniu stóp procentowych – czytamy w oświadczeniu Fed.

Członkowie FOMC podkreślili także negatywny wpływ na amerykańską gospodarkę spowolnienia gospodarczego na całym świecie. Jednocześnie zaznaczyli, że Fed wciąż stoi na straży stabilnego poziomu cen.

- Niemniej sytuacja w USA i na świecie budzi obawy co do przyszłego wzrostu gospodarczego. Dlatego dalsza liberalizacja polityki monetarnej następuje niespodziewanie jako próba dostosowania jej do realiów gospodarczych – napisali członkowie FOMC.

Informacja o obniżeniu stóp procentowych w USA zaskoczyła rynek, jednak przyszła ona zbyt późno, by odczuły ją także giełdy w Europie. Natomiast giełdy amerykańskie, po delikatnie pozytywnym otwarciu, wystrzeliły w górę: Nasdaq tuż po opublikowaniu informacji wzrósł o ponad 8 proc. a DJ o 4,7 proc.

Po decyzji Fed umocnił się dolar, osiągając w stosunku do euro najwyższy kurs od czterech miesięcy. Po krótkich wahaniach tuż po decyzji euro spadło poniżej granicy 0,87 USD, czyli najniższej od 1 grudnia 2000 r. Dolar nie wzrósł natomiast wobec jena i kosztował 122,25 JPY.

WIK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wiktor Krzyżanowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Fed obniżył stopy procentowe o 50 pkt. bazowych