Fed ograł inwestorów

Marek Rogalski
opublikowano: 29-06-2007, 00:00

W ostatnich tygodniach inwestorom trudno było się zorientować, jakie mogą być zmiany stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Po serii nieco lepszych danych makroekonomicznych dosyć pochopnie uznali, że założenia mówiące o poluzowaniu polityki przez amerykańskie władze monetarne (Fed) jeszcze w tym roku są niewłaściwe. To przełożyło się na gwałtowny wzrost rentowności amerykańskich obligacji. Zyskał też amerykański dolar, a przez światowe rynki akcji przetoczyła się fala wyprzedaży. Wiele na to wskazuje, że to inwestorzy byli w błędzie, który może co niektórych dość dużo kosztować. Najlepszy dowód to zachowanie rynku.

Tak mocny wzrost rentowności amerykańskich obligacji oznaczał, że przybywało inwestorów niewykluczających podwyżki stóp w perspektywie najbliższego roku. Ta grupa uznała, że Fed zdecyduje się na podwyżkę , bo gospodarka mocno odbiła się od dołka. Było to dziwne, gdyż członkowie amerykańskich władz monetarnych otwarcie przyznawali, że dynamika jej wzrostu jeszcze przez kilka kwartałów będzie utrzymywać się poniżej potencjału. Ostatnie dane o inflacji konsumenckiej i wskaźniku wydatków konsumenckich pokazały, że ceny powoli zaczynają się stabilizować.

Na dodatek rynek nieruchomości nadal nie jest stabilny. Coraz większe problemy instytucji pożyczkowych mogą być mocnym hamulcem dla „jastrzębich” zapędów niektórych członków Fed. Tym samym wydaje się dość prawdopodobne, że w perspektywie roku prędzej dojdzie do spadku stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych niż do ich wzrostu.

O takim scenariuszu mówił szef jednego z największych amerykańskich funduszy inwestujących na tamtejszym rynku obligacji. Jeśli ma rację, to dolar na światowych rynkach znów osłabnie, ale za to zyska złoty.

Marek Rogalski

First International Traders DM

www.fitdm.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu