Fed po raz drugi z rzędu nie zmienił stóp

(Paweł Kubisiak)
opublikowano: 20-09-2006, 23:37

Bank centralny w USA pozostawił stopę funduszy federalnych na poziomie 5.25 proc. To już drugie takie posiedzenie.

Bank centralny w USA pozostawił stopę funduszy federalnych na poziomie 5.25 proc. To już drugie posiedzenie, na którym nie zmieniono stóp.

Zgodnie z oczekiwaniami analityków, Komitet Otwartego Rynku (FOMC), odpowiednik polskiej RPP, pozostawił na wrześniowym posiedzeniu stopy bez zmian. Kierowany przez Bena Bernanke Fed uzasadnił swoją decyzję wolniejszym tempem wzrostu gospodarczego. Szczególną uwagę zwrócono na spowolnienie na rynku nieruchomości i wyższy koszt kredytu.

W sierpniu Fed przerwał cykl 17 sukcesywnych podwyżek stóp procentowych, rozpoczętych w czerwcu 2004 roku, gdy osiągnęły 1 proc. - najniższy poziom w historii.

Niższy impet gospodarki powinien, według Bena Bernanke, powstrzymać inflację. Jednak Fed zastrzegł, że będzie uważnie obserwował dwa aspekty gospodarki: sygnały o spowolnieniu i zbyt wysoki poziom inflacji. Oznacza to, że kolejne posiedzenie FOMC może przynieść podwyżkę, choć raczej nie należy oczekiwać podwyżki. Analitycy ankietowani przez CNN widzą spore szanse na dłuższą przerwę w podwyżkach, która może potrwać do końca roku.

Inflacja w USA jest najwyższa od kwietnia 1995 roku. W sierpniu inflacja bazowa wzrosła w skali roku o 2,4 proc. a ceny konsumpcyjne o 2,8 proc. W ujęciu miesiąc do miesiąca, ceny konsumpcyjne wzrosły w sierpniu o 0,2 proc., podobnie jak inflacja bazowa.

Z kolei tempo wzrostu gospodarczego wyniosło w II kwartale w USA 2,9 proc.

Paweł Kubisiak

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu