Fed wzmacnia dolara

Piotr Burza
30-08-1999, 00:00

Fed wzmacnia dolara

Cały ubiegły tydzień upłynął na światowych rynkach walutowych pod znakiem dominacji jena. Już w poniedziałek, w Tokio dolar spadł poniżej ceny 111 jenów. Spowodowane to zostało przede wszystkim znacznymi zakupami japońskich akcji przez europejskich i amerykańskich inwestorów. Rynek przestał obawiać się interwencji Banku of Japan (BOJ), broniącego jena przed zbytnim wzmocnieniem. Obroty na rynku były jednak relatywnie małe, gdyż wszyscy oczekiwali na decyzję amerykańskiego banku centralnego (Fed). Fed podniósł główną stopę procentową, lecz ku zaskoczeniu wszystkich, również o 0,25 proc. podniósł stopę dyskontową. Podwyżka ta była spowodowana narastającą presją inflacyjną w USA.

W ZWIĄZKU z tak znaczną podwyżką eksperci uważają, że do końca roku nie będą już podejmowane podobne kroki. Alan Greenspan, prezes amerykańskiego banku centralnego, zapowiada jednak, że Fed będzie uważnie śledził gospodarkę amerykańską i w razie ponownego niebezpieczeństwa wzrostu inflacji, znowu podniesie stopy. Po podniesieniu stóp procentowych w USA, waluty europejskie zaczęły tracić na wartości. Ponowne osłabienie euro jest spowodowane różnicą w oprocentowaniu europejskim i amerykańskim.

OPTYMISTYCZNE prognozy dotyczące odbicia ekonomicznego nowego organizmu gospodarczego — Eurolandu, również się nie sprawdzają. W relacji do jena, euro osiągnęło w piątek najniższą cenę w krótkiej historii tej waluty. Płacono za nie tylko 115,40 JPY. W relacji do dolara nastąpiło lekkie odbicie i za nową walutę europejską płacono 1,0450 USD. Jest to spowodowane dzisiejszym zamknięciem największego finansowego rynku europejskiego — Londynu. Na poniedziałek przypada bowiem święto bankowe w Wielkiej Brytanii. Analitycy prognozują jednak dalsze osłabienie euro, którego następnym technicznym wsparciem jest poziom 1,035 USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Burza

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Fed wzmacnia dolara