Federacja wprowadza ISO

Dorota Kaczyńska
opublikowano: 06-09-2005, 00:00

Trwa zbiorowe wdrażanie SZJ ISO 9001: 2000 wśród członków PFRN. W przedsięwzięciu bierze udział 50 biur nieruchomości.

Wdrażanie systemu zarządzania jakością (SZJ) wśród pośredników zrzeszonych w Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości (PFRN) odbędzie się w kilku etapach. Elementami składowymi projektu są: audyt wstępny, szkolenia, opracowanie i wdrożenie dokumentacji SZJ, przygotowanie do procesu certyfikacji.

— Obecnie trwa etap związany z opracowaniem i wdrożeniem dokumentacji SZJ zgodnego z ISO 9001:2000. Oczywiście cały nasz projekt nie jest zamknięty dla pośredników, którzy jeszcze chcieliby wziąć w nim udział — zapewnia Janusz Szmidt z zespołu organizacyjno-roboczego projektu.

We wdrożeniu pośredników wspiera firma konsultingowa Doradztwo Gospodarcze DGA. Zakończenie prac planowane jest na koniec stycznia.

W stronę jakości

Firmy działające na rynku nieruchomości są coraz częściej zmuszone do szukania skutecznych metod zarządzania i doskonalenia jakości świadczonych usług.

— Drogą do osiągnięcia tego celu może być wdrożenie standardu ISO 9001: 2000 — mówi Maciej Skała, wicedyrektor departamentu zarządzania w Doradztwie Gospodarczym DGA.

Ponadto posiadanie certyfikatu jakości serii ISO 9001 to coraz częściej pojawiający się wymóg w przetargach, eksporcie czy współpracy z firmami zagranicznymi.

Wspólna certyfikacja

Maciej Skała zapewnia, że element grupowego wdrożenia stanowi dodatkową wartość całego projektu. Jego zdaniem, daje on możliwość stworzenia bazy informacji na temat działania biur pośrednictwa nieruchomości oraz opracowania jednolitych standardów będących wzorem postępowania.

— Skala projektu sprawia również, że w przyszłości w ramach federacji możliwe będzie prowadzenie działań benchmarkingowych oraz budowanie kolejnych standardów — wzorców postępowania opartych na innych normach — twierdzi Maciej Skała.

Opracowanie procedur i ich udostępnienie wsparte jest przez oprogramowanie informatyczne DGA Process i DGA Quality. Umożliwi to każdemu z biur dostęp do informacji w formie elektronicznej on-line.

Koszt wdrożenia projektu i certyfikacji waha się od 2,1 tys. do 3,5 tys. zł od każdego biura.

Biura, które przystąpią do certyfikacji ISO po wdrożeniu programu, poniosą wyższe koszty. Nie wiadomo jeszcze, jaka jednostka podejmie się certyfikacji. Wiadomo jednak, że certyfikator będzie prowadził audyt certyfikujący na losowo wybranej grupie biur. Po pozytywnym przejściu audytu certyfikaty SZJ otrzymają wszystkie biura.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Kaczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Federacja wprowadza ISO