Feld: niemiecką gospodarkę czeka spory spadek w I kw.

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 04-02-2021, 16:44

Z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że początek roku w niemieckiej gospodarce będzie stał pod znakiem spadku PKB, uważa szef doradców niemieckiego rządu, którego cytuje agencja Reuters.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Lars Feld, który stoi na czele panelu ekspertów doradzających Berlinowi stwierdził, że wprowadzony już w listopadzie lockdown poważnie wpłynie na wyniki największej europejskiej gospodarki, co przełoży się na znaczne jej skurczenie się w I kwartale.

Liczy na zdecydowana poprawę w kolejnych kwartałach.

Jestem przekonany, że do złagodzenia restrykcji dojdzie najpóźniej w kwietniu, To, wraz ze zdynamizowaniem kampanii szczepień, powinno przywrócić normalność - stwierdził Feld.

W opinii szefa Niemieckiej Rady Ekspertów Gospodarczych, jednym z motorów odbicia może być stłumiona konsumpcja. Prognozuje, że w całym 2021 r. PKB Niemiec może wzrosnąć przynajmniej o 3,0 proc. Wcześniej rząd szacował zwyżkę na około 4,0 proc.

W 2020 r. niemiecka gospodarka skurczyła się o 5 proc., notując najgorszy wynik od wybuchu ostatniego globalnego kryzysu finansowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane