Ferro kupuje w Czechach

GRA
opublikowano: 23-03-2011, 00:00

Numer dwa na polskim rynku armatury przejął numer jeden w Czechach.

Numer dwa na polskim rynku armatury przejął numer jeden w Czechach.

Zapowiadana od dawna transakcja została dopięta wczoraj. Ferro, drugi gracz na polskim rynku armatury, kupi Novaservis, lidera rynku czeskiego i wicelidera rynku słowackiego.

— Po połączeniu, ze sprzedażą na poziomie 1,5 mln sztuk baterii rocznie, będziemy jednym z czołowych graczy w Europie Środkowej i Wschodniej — podkreśla Aneta Raczek, prezes Ferro.

Potencjał finansowy połączonych firm to 268 mln zł rocznych przychodów i 25,2 mln zł zysku netto (na podstawie wyników osiągniętych w 2010 r.). Czeski partner osiąga mniejsze przychody niż Ferro (102 mln zł wobec 165,6 mln zł), ale wyraźnie wyższe zyski (15 mln zł względem 10,2 mln zł).

— Novaservis ma odmienny model dystrybucji, a ponadto oferuje produkty ze średniej i wyższej półki. To przekłada się na wyższe marże — tłumaczy Petr Schreier, dyrektor generalny Novaservis.

Spółki nie podają prognoz, ale na ten rok zaplanowały poprawę zarówno przychodów, jak i zysków. Liczą też na efekty synergii, ale te pojawią się najwcześniej w drugiej połowie roku. Obejmą m.in. cross-selling (czyli wprowadzenie do sprzedaży produktów partnera), logistykę i marketing.

Wartość transakcji będzie niebagatelna. Czeskie przedsiębiorstwo zostało wycenione na około 191 mln zł (enterprise value), a kwota zostanie jeszcze skorygowana m.in. o wartość zadłużenia netto, czyli o około 60 mln zł.

Ferro sfinansuje ten wydatek za pomocą emisji akcji, obligacji i kredytem bankowym. Oferta akcji ma charakter prywatny i obejmuje podwojenie kapitału zakładowego, które powinno przynieść spółce 85- -95 mln zł. Budowa księgi popytu ruszy jutro i potrwa około tygodnia. Z emisji obligacji Ferro chce uzyskać około 50 mln zł. Zamknięcie transakcji, po dopięciu finansowania, przewidziano na 8 kwietnia.

Novaservis został sprzedany przez KBC Private Equity, który wyprzedaje wszystkie aktywa. W ten sposób grupa KBC wypełnia warunki umowy z Komisją Europejską, czyli spłaca 7 mld EUR pożyczki otrzymanej w czasach kryzysu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu