Ferrum straciło 54 mln zł

Katarzyna Kapczyńska
opublikowano: 25-04-2018, 22:00

Byli menedżerowie spółki usłyszeli zarzuty dotyczące oszustw i działania na szkodę spółki.

54 mln zł — na tyle wyceniono straty huty Ferrum, która wśród głównych akcjonariuszy ma podmioty związane z Polskim Funduszem Rozwoju. Zdaniem prokuratury, straty są efektem działań byłych członków zarządu — pięciu eksmenedżerów usłyszało już zarzuty.

Zdecyduje sąd: Co do istnienia rzekomych wielomilionowych strat i osób ewentualnie za nie odpowiedzialnych orzeknie sąd - mówi Krzysztof Kasprzycki, prezes Ferrum.
Zobacz więcej

Zdecyduje sąd: Co do istnienia rzekomych wielomilionowych strat i osób ewentualnie za nie odpowiedzialnych orzeknie sąd - mówi Krzysztof Kasprzycki, prezes Ferrum. Fot. Marek Wiśniewski

— Sprawcy dopuścili się oszustw, działali na szkodę firmy oraz popełnili przestępstwa określone w ustawie o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych — twierdzi mł. asp. Magdalena Szust z zespołuprasowego śląskiej policji. Nie podaje, na czym miała polegać przestępcza działalność podejrzanych. Z informacji „PB” wynika, że sprawa dotyczy np. wierzytelności, które przysługiwały Ferrum od byłego akcjonariusza HW Pietrzak Holding.

Jego upadłość spowodowała konieczność dokonania przez Ferrum odpisów o wartości 43 mln zł, które zostały ujęte w sprawozdaniach za 2015 r., powodując stratę spółki. Podczas zatrzymania podejrzanych policjanci zabezpieczylina poczet przyszłych kar mienie warte ponad 0,5 mln zł — cztery pojazdy o szacunkowej wartości około 287 tys. zł, zegarek za około 6 tys. zł oraz 15 jednostek broni palnej (14 długiej i jedną krótkiej) o łącznej wartości ponad 200 tys. zł. Wobec wszystkich podejrzanych prokurator zastosował poręczenie majątkowe od 100 tys. zł do 1 mln zł. Obecne władze spółki zapewniają, że śledztwo nie wpływa na jej bieżącą działalność.

— Postępowanie prokuratury dotyczące domniemanych niegospodarności w spółce dotyczy 2015 r. Firma udostępniła śledczym wszystkie żądane przez nich informacje i dokumenty. Co do istnienia rzekomych wielomilionowych strat i osób ewentualnie za nie odpowiedzialnych orzeknie sąd — wyjaśnia Krzysztof Kasprzycki, prezes Ferrum. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Ferrum straciło 54 mln zł