Festiwal Kontakt w Toruniu

Michał Mizera
opublikowano: 23-05-2003, 00:00

Co ciekawego dzieje się w teatrach Europy Środkowej i Wschodniej? Od 13 lat pokazuje to toruński festiwal Kontakt, który szybko osiągnął wysoką rangę. Coraz częściej zaprasza spektakle z całego kontynentu. Dziś traci nieco na znaczeniu, głównie na rzecz innego pomysłu Krystyny Meissner — wrocławskiego Dialogu, ale stali bywalcy pojadą do Torunia z sentymentu.

Przegląd ma charakter konkursu, międzynarodowe jury przyzna trzy nagrody główne. Oprócz spektakli odbędą się również wykłady, konferencje, koncerty i wystawy, a po każdym przedstawieniu — spotkanie z zespołem. Z dużymi emocjami oczekiwane są zwłaszcza dwa przedstawienia: „Łaknąć” Sary Kane z Berlina (reżyseria Ostermaiera) oraz nowa produkcja Teatru Oskarasa Koršunovasa z Wilna — „Mały” w reżyserii autora, Mariusa Ivaškevičiusa. Polskę reprezentują m.in. „Matka Joanna od Aniołów” w reż. Marka Fiedora — stały bywalec festiwali i jeden z pewniaków do nagrody — oraz „Mewa” Czechowa w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego z Teatru Wybrzeże.

A 28 maja w warszawskim Teatrze Małym wystąpią Litwini właśnie z „Małym”. Teatr Koršunovasa, którego spektakle wzbudzają emocje na całym świecie i wygrywają większość festiwali, to ewenement — działa w strukturach wileńskiego Teatru Narodowego jako niezależny zespół utworzony za pieniądze ministerstwa kultury.

MFF Kontakt w Toruniu, spektakle 24-30 V, tel. (56) 622 52 22, 622 12 45, fax: 622 37 17, e-mail: festiwal@torun.pdi.net

Teatr Mały w Warszawie, spektakl 28 V, godz. 19.00, tel./fax (22) 827 50 22, e-mail: teatr.maly@narodowy.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Mizera

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy