Czytasz dzięki

Festiwal PPP w Płocku

opublikowano: 16-05-2019, 22:00

Miasto chce płacić mniejsze rachunki za energię dzięki współpracy z prywatnymi firmami. Pomysłów ma więcej.

Płock ma w planach trzy nowe przedsięwzięcia w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP): drugi etap termomodernizacji budynków komunalnych, budowę dwóch obiektów sportowych oraz modernizację oświetlenia w całym mieście. W związku z drugim etapem termomodernizacji, która ma poprawić efektywność energetyczną w 34 budynkach użyteczności publicznej, miasto prowadzi już dialog konkurencyjny. Zgłosiło się czterech potencjalnych partnerów. Trwa również dialog konkurencyjny, który pomoże wyłonić partnera budowy centrum sportowo-rekreacyjnego z pływalnią.

Płock przeprowadził termomodernizację budynków publicznych, w tym
szkół (jak ta na zdjęciu) i urzędu miasta, korzystając z PPP. Teraz samorząd
szuka partnera, który pomoże ocieplić kolejne kilkadziesiąt takich budynków.
Zobacz więcej

PPP W SZKOŁACH:

Płock przeprowadził termomodernizację budynków publicznych, w tym szkół (jak ta na zdjęciu) i urzędu miasta, korzystając z PPP. Teraz samorząd szuka partnera, który pomoże ocieplić kolejne kilkadziesiąt takich budynków. Fot. ARC

— To ostatnie postępowanie być może zakończy się jeszcze w tym roku, po wakacjach — informuje Jacek Terebus, zastępca prezydenta miasta ds. rozwoju i inwestycji.

W przyszłości Płock w formule PPP chce też zmodernizować oświetlenie uliczne dla ponad 14 tys. punktów świetlnych w całym mieście.

— Jesteśmy na etapie rozmów z operatorem, firmą Energa Oświetlenie. Inwestycja ma przynieść oszczędności na energii elektrycznej w wysokości ok. 40 proc. Postępowanie w tej sprawie może ruszyć jeszcze w tym roku — mówi Jacek Terebus.

Do tej pory samorząd Płocka przeprowadził tylko jedną inwestycję w formule PPP — wspólnie z Siemensem. Spółka wykonała i sfinansowała roboty termomodernizacyjne (wraz z systemami zarządzania energią i instalacjami do jej pozyskiwania ze źródeł odnawialnych w 24 budynkach użyteczności publicznej, m.in. szkołach, przedszkolach i żłobkach. W zamian samorząd będzie przez 17 lat przekazywać jej cykliczne płatności. Prace budowlane zakończyły się w lutym.

— Wartość projektu to blisko 33 mln zł. Finansowany jest z oszczędności uzyskanych dzięki przeprowadzeniu prac termomodernizacyjnych. Ich roczny poziom zagwarantowany przez partnera prywatnego sięga 1,9 mln zł, czyli 34 proc. Na niektórych obiektach partner prywatny uzyskuje większe oszczędności — w umowie zostało zapisane, że nadwyżka wraca do gminy. To sprawia, że Płock wychodzi na plus na tym projekcie — informuje Jacek Terebus.

a2bc4ae2-8c2e-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Samorządu
Newsletter o inwestycjach i finansach lokalnej administracji.
ZAPISZ MNIE
Puls Samorządu
autor: Aleksandra Rogala
Wysyłany raz w tygodniu
Aleksandra Rogala
Newsletter o inwestycjach i finansach lokalnej administracji.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Samorządy coraz częściej decydują się na inwestycje w poprawę efektywności energetycznej budynków lub modernizację oświetlenia w formule PPP. Oba rodzaje przedsięwzięć wiążą się z wdrożeniem systemów inteligentnego zarządzania energią. Niedawno termomodernizację osiedla mieszkaniowego we współpracy z Dalkią przeprowadził Sosnowiec. Była to pierwsza w Polsce modernizacja mieszkaniowa w formule PPP. Minął rok od zakończenia inwestycji

— spółka poinformowała, że udało się osiągnąć planowany poziom redukcji zużycia energii cieplnej.

— Wymiana źródła ciepła na bardziej ekologiczne wiąże się z wyższymi rachunkami za energię dla mieszkańców. Odpowiednie zarządzanie zużyciem może jednak znacznie ograniczyć koszty utrzymania komfortu cieplnego w budynkach. W przypadku osiedla Juliusz koszty ogrzewania po energomodernizacji spadły o 39 proc. w skali roku. Dzięki temu każdego mieszkańca stać na czyste ciepło — mówi Thierry Deschaux, dyrektor generalny Dalkii Polska.

Kompleksową modernizację budynków użyteczności publicznej w niedalekiej przyszłości planują m.in. Krapokowice (wspólnie z czterema sąsiadującymi gminami), Opoczno, Mielno, Będzino, Wałbrzych, Koszalin, Lubań, Stary Sącz i Lublin. W Olecku, Lwówku Śląskim, Biskupcu, Gołdapi i Nysie w tej formule ma być z kolei wkrótce zmodernizowane oświetlenie uliczne. Łącznie samorządy w całej Polsce mają w planach przeprowadzenie aż 140 nowych inwestycji w PPP — większość jest na wczesnym etapie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane