Festiwal PPP w Płocku

opublikowano: 16-05-2019, 22:00

Miasto chce płacić mniejsze rachunki za energię dzięki współpracy z prywatnymi firmami. Pomysłów ma więcej.

Płock ma w planach trzy nowe przedsięwzięcia w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP): drugi etap termomodernizacji budynków komunalnych, budowę dwóch obiektów sportowych oraz modernizację oświetlenia w całym mieście. W związku z drugim etapem termomodernizacji, która ma poprawić efektywność energetyczną w 34 budynkach użyteczności publicznej, miasto prowadzi już dialog konkurencyjny. Zgłosiło się czterech potencjalnych partnerów. Trwa również dialog konkurencyjny, który pomoże wyłonić partnera budowy centrum sportowo-rekreacyjnego z pływalnią.

PPP W SZKOŁACH:
PPP W SZKOŁACH:
Płock przeprowadził termomodernizację budynków publicznych, w tym szkół (jak ta na zdjęciu) i urzędu miasta, korzystając z PPP. Teraz samorząd szuka partnera, który pomoże ocieplić kolejne kilkadziesiąt takich budynków.
Fot. ARC

— To ostatnie postępowanie być może zakończy się jeszcze w tym roku, po wakacjach — informuje Jacek Terebus, zastępca prezydenta miasta ds. rozwoju i inwestycji.

W przyszłości Płock w formule PPP chce też zmodernizować oświetlenie uliczne dla ponad 14 tys. punktów świetlnych w całym mieście.

— Jesteśmy na etapie rozmów z operatorem, firmą Energa Oświetlenie. Inwestycja ma przynieść oszczędności na energii elektrycznej w wysokości ok. 40 proc. Postępowanie w tej sprawie może ruszyć jeszcze w tym roku — mówi Jacek Terebus.

Do tej pory samorząd Płocka przeprowadził tylko jedną inwestycję w formule PPP — wspólnie z Siemensem. Spółka wykonała i sfinansowała roboty termomodernizacyjne (wraz z systemami zarządzania energią i instalacjami do jej pozyskiwania ze źródeł odnawialnych w 24 budynkach użyteczności publicznej, m.in. szkołach, przedszkolach i żłobkach. W zamian samorząd będzie przez 17 lat przekazywać jej cykliczne płatności. Prace budowlane zakończyły się w lutym.

— Wartość projektu to blisko 33 mln zł. Finansowany jest z oszczędności uzyskanych dzięki przeprowadzeniu prac termomodernizacyjnych. Ich roczny poziom zagwarantowany przez partnera prywatnego sięga 1,9 mln zł, czyli 34 proc. Na niektórych obiektach partner prywatny uzyskuje większe oszczędności — w umowie zostało zapisane, że nadwyżka wraca do gminy. To sprawia, że Płock wychodzi na plus na tym projekcie — informuje Jacek Terebus.

Co tam, panie, w inwestycjach?
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
×
Co tam, panie, w inwestycjach?
autor: Małgorzata Grzegorczyk
Wysyłany raz w miesiącu
Małgorzata Grzegorczyk
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Samorządy coraz częściej decydują się na inwestycje w poprawę efektywności energetycznej budynków lub modernizację oświetlenia w formule PPP. Oba rodzaje przedsięwzięć wiążą się z wdrożeniem systemów inteligentnego zarządzania energią. Niedawno termomodernizację osiedla mieszkaniowego we współpracy z Dalkią przeprowadził Sosnowiec. Była to pierwsza w Polsce modernizacja mieszkaniowa w formule PPP. Minął rok od zakończenia inwestycji

— spółka poinformowała, że udało się osiągnąć planowany poziom redukcji zużycia energii cieplnej.

— Wymiana źródła ciepła na bardziej ekologiczne wiąże się z wyższymi rachunkami za energię dla mieszkańców. Odpowiednie zarządzanie zużyciem może jednak znacznie ograniczyć koszty utrzymania komfortu cieplnego w budynkach. W przypadku osiedla Juliusz koszty ogrzewania po energomodernizacji spadły o 39 proc. w skali roku. Dzięki temu każdego mieszkańca stać na czyste ciepło — mówi Thierry Deschaux, dyrektor generalny Dalkii Polska.

Kompleksową modernizację budynków użyteczności publicznej w niedalekiej przyszłości planują m.in. Krapokowice (wspólnie z czterema sąsiadującymi gminami), Opoczno, Mielno, Będzino, Wałbrzych, Koszalin, Lubań, Stary Sącz i Lublin. W Olecku, Lwówku Śląskim, Biskupcu, Gołdapi i Nysie w tej formule ma być z kolei wkrótce zmodernizowane oświetlenie uliczne. Łącznie samorządy w całej Polsce mają w planach przeprowadzenie aż 140 nowych inwestycji w PPP — większość jest na wczesnym etapie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane